Nowy cykl filmowy w Benshi, spotkania i warsztaty

Data dodania: 04 wrzesień 2023
Nowy cykl filmowy w Benshi, spotkania i warsztaty

— Wyspa psów
To drugi w karierze Wesa Andersona film animowany. Produkcja premierowo była pokazywana na festiwalu w Berlinie, gdzie otrzymała nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera. Zapraszamy więc na kinową podróż na „Wyspę psów”.

Fabularnie to opowieść o chłopcu, który wyrusza w podróż, aby odnaleźć swojego ukochanego futrzastego przyjaciela — Ciapka. Przenosimy się do futurystycznej Japonii, gdzie w związku z szalejąca psią grypą zostaje wydany dekret, wszystkie czworonogi mają zostać wygnane na wysypisko na Wyspie Śmieci. 12-letni Atari przemierza olbrzymie hałdy odpadów, jednak te trudne poszukiwania nie są jego jedynym problemem. Jego dziecięce marzenia zderzają się ze światem pełnym korupcji i totalitaryzmu.

Wes Anderson w „Wyspie psów” zachęca widzów do spojrzenia z innej perspektywy na świat i problemy, które powinny należeć już do przeszłości, a jednak wciąż się z nimi borykamy. Patologie władzy autorytarnej, widziane z perspektywy dziecka stają się zaskakująco realne, choć ubrane w orientalny kostium kraju kwitnącej wiśni. Wrażenia te podbija specyficzny dla Andersona sposób prowadzenia narracji, perfekcyjnie symetryczne kadry czy pełne inteligentnego humoru dialogi.

„Wyspa psów” otwiera wrześniowy cykl pokazów Benshi pod tytułem „Wyspa”. W tym miesiącu specjalnie wyselekcjonowany repertuar, w czwartkowe wieczory będzie przenosił nas do miejsc z pozoru różnych, jednak tak samo odizolowanych od świata, gdzie dzieją się rzeczy niezwykłe. Do zobaczenia w Kinie!

Wyspa psów
reż. Wes Anderson
7 września, godz. 18:00
wstęp wolny

designed by net-line.pl