Otwarcie wystawy „Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego”

Data dodania: 05 lipiec 2023
Otwarcie wystawy „Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego”

Muzeum Narodowe w Lublinie, Galeria im. Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego

7 lipca – 31 grudnia 2023

Muzeum Narodowe w Lublinie prezentuje wystawę plakatów ze zbioru Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego – pochodzących z Lublina marszandki i artysty, którzy swoje życie związali z Nowym Jorkiem. Świadomi społecznej roli muzeów i przechowywanych w nich zasobów, część kolekcji gromadzonej z wielką pasją przez ponad pół wieku zdecydowali się przekazać do zbiorów naszej instytucji.

Blisko połowę zespołu obrazującego istotne zjawiska w polskiej grafice i sztuce światowej XX i XXI wieku stanowi zbiór plakatów, na który składają się plakaty filmowe i teatralne, wystawiennicze, polityczne, społeczne i reklamowe oraz plakaty cyrkowe dające szeroki przegląd tendencji obecnych w tej dyscyplinie sztuki. Kolekcja tworzy interesujący dokument epoki, w który wpisuje się fenomen tak zwanej polskiej szkoły plakatu – zjawiska, które przyniosło uznanie polskiemu plakatowi za granicą. W zbiorze Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego reprezentują je wybitne realizacje mistrzów tego medium m.in.: Romana Cieślewicza, Jan Lenicy, Jana Młodożeńca, Waldemara Świerzego, Henryka Tomaszewskiego, Tadeusza Trepkowskiego. Zebrane przez kolekcjonerów obiekty określane przez Tadeusza Mysłowskiego „kwiatami ulicy” pochodzą przede wszystkim z przypadających na lata 60. ubiegłego wieku czasów jego studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a ich obecność Tadeusz Mysłowski zawdzięcza w dużej mierze kontaktom z krakowskimi rozlepiaczami.

Po wyjeździe artysty do Nowego Jorku rozpoczął się drugi etap budowania zbioru. Ulice polskich miast, zapamiętane jako „galeria” zapewniająca stałą obecność sztuki w codziennym życiu niezależnie od statusu społecznego, po wyjeździe do Nowego Jorku zastąpiły wizyty w galeriach sztuki i muzeach, które do dziś pozostały jednym z rytuałów osobistego doświadczania miasta przez kolekcjonerów. Zainteresowanie twórczością wybitnych artystów, klasyków sztuki XX wieku zaowocowało obecnością w kolekcji plakatów związanych z działaniami Marca Chagalla, Marcela Duchampa, Miltona Glasera, Roya Lichtensteina, Joana Miró, Aleksandra Rodczenki, Andy Warhola i wielu innych artystów, których prace będzie można obejrzeć na wystawie.

Ekspozycji będzie towarzyszył bogato ilustrowany katalog zawierający blisko 200 reprodukcji prezentowanych plakatów. Muzeum przygotowuje również rozbudowany program edukacyjny (spotkania z twórcami, warsztaty, wykłady, projekcje filmowe) który przybliży charakter medium i pozwoli wprowadzić widza w tajniki projektowania graficznego.

 

 

 

designed by net-line.pl