Paulina Mazurek „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie” – nowa wystawa

Data dodania: 24 maj 2023
Paulina Mazurek „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie” – nowa wystawa

Wystawa prezentuje osobistą drogę autorki poprzez retrospekcję procesu jej wychowywania w wierze katolickiej. Artystka korzysta z chrześcijańskich motywów ikonograficznych, miksując je z osobistymi archiwalnymi materiałami wizualnymi, dzięki czemu zyskują one nowy charakter.

Punktem wyjścia prezentowanych asamblaży są zeszyty do religii, których fragmenty zostały zestawione z pracami w charakterze podpisów. Jak mówi sama artystka: „Rewiduję słowa, jakimi mówiono do mnie jako dziecka, i to, co mi wpajano. Jednocześnie zastanawiam się, co mogę dla siebie zostawić z religii. Co jest moje, a co jest wyuczone i narzucone”.

Prace pokazują pogłębioną refleksję na temat najważniejszych wartości chrześcijańskich – miłości, pokoju, jedności i przebaczenia; oraz ich obecności (lub braku) we współczesnym Kościele, a także zwracają uwagę na to, w jaki sposób są przekazywane dzieciom, i jaki wpływ ma ta nauka na ich kształtowanie. Ważnymi wątkami są także te, które dotyczą wychowywania dziewczynek i tożsamości kobiet w katolickim środowisku. Warto podkreślić, że wystawa została stworzona z perspektywy kobiety, osoby dorosłej, katoliczki, która uważnie i świadomie patrzy na wychowanie w wierze z perspektywy czasu, rewiduje je i zadaje pytania na temat swojego obecnego miejsca w społeczności kościelnej.

🔹Otwarcie wystawy: 27.05.2023 (sobota), godz. 19.00
🔹Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
🔹Dostępność: Wystawa na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15.00 do 19.00. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wernisaż tłumaczony na polski język migowy i na język ukraiński.
🔹Czynna do 16.07.2023 (wt.–niedz., 12.00–19.00)
🔹Wstęp: 5 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

Zespół kuratorski: Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek

designed by know-line.pl