Pawlo Dubinin – W dzieciństwie rzucono na mnie czar

Data dodania: 04 kwiecień 2023
Pawlo Dubinin – W dzieciństwie rzucono na mnie czar

Prace na wystawie opowiadają osobistą historię o relacji z queerowym ciałem w wymiarze wewnętrznym i zewnętrznym. Artysta opowiada o tym, jak absurdalna jest koncepcja całego ciała i jego postrzeganie poprzez normy społeczne i kulturowe.

Cykl obrazów jest głęboko osadzony w poczuciu odmienności i braku przynależności, życiu jako jednostka wyobcowana, tzw. „outsider”, podczas którego własny organizm traktuje się jako uszkodzony i dziwaczny. Twórca chce przyjrzeć się mechanizmowi radzenia sobie, polegającemu na postrzeganiu ciała jako uszkodzonego instrumentu, zabawki lub czegoś nierealnego i niematerialnego, za to pięknego w swojej wyjątkowości. Na koniec zadaje pytanie, dlaczego najbliższa nam materia, własne ciało, okazuje się być najtrudniejszą zagadką.

W trakcie procesu tworzenia artyście towarzyszyły również koncepcje dotyczące dojrzewania, braku akceptacji genitaliów oraz zaburzeń dysmorficznych. Mając dość jedynie „klasycznych” przedstawień ciała męskiego i żeńskiego w sztuce i mediach, w swoich pracach twórca decyduje się na zmieszanie ze sobą kobiecości oraz męskości, przez co granice między nimi całkowicie zanikają.

Otwarcie: 6.04.2023 (czwartek), godz. 21.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Wstęp: wolny

Kurator: Filip Kijowski

designed by know-line.pl