Pomigajmy! Spotkanie o kulturze i języku Głuchych

Data dodania: 18 wrzesień 2023
Pomigajmy! Spotkanie o kulturze i języku Głuchych

Pomigajmy! Spotkanie o kulturze i języku Głuchych | PL+PJM

Kiedy: 24.09.2023 (niedziela), godz. 16.00–17.30

Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Dostępność: Warsztaty odbywają się na parterze, w pracowni edukacyjnej Galerii Labirynt. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: edu@labirynt.com lub zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty.

Zapisy na warsztaty przyjmujemy do czwartku (21.09) lub wyczerpania miejsc. Zapisy są prowadzone online – link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/z8SKew2R9HqbbSym7

Wstęp bezpłatny

Prowadzenie: Wioletta Stępniak, edukatorka Galerii Labirynt

Nie raz spotykacie się z zapisem g/Głusi. Czy wiecie, skąd wzięła się taka forma, i czym różni się osoba głucha od Głuchej? Czy wiecie, jak nawiązać komunikację z głuchymi, i jak się zachować, gdy nie umie się polskiego języka migowego? Po co jest pętla indukcyjna? Czy każda osoba niesłysząca czyta z ruchów warg? I w końcu: jak zamigać podstawowe zwroty, które pozwolą przełamać lody i otworzyć się na społeczność osób głuchych? To tylko ułamek niezwykle szerokiego tematu, jakim jest kultura i język Głuchych. Jeśli chcecie zgłębić ten fascynujący świat, dołączcie do wydarzenia!

Spotkanie będzie miało warsztatowy charakter. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od poziomu znajomości języka migowego, nawet jeśli będzie to wasz pierwszy kontakt z językiem i kulturą osób głuchych. Będziemy celebrować różnorodność, poszerzać swoją wiedzę, oswajać savoir vivre obowiązujący w tej społeczności i uczyć się migania podstawowych pojęć przydatnych w codziennym życiu.

Wydarzenie odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego, który rokrocznie jest obchodzony w ostatnią niedzielę września. Święto zostało ustanowione przez Światową Federację Głuchych w 1958 roku.

Wioletta Stępniak – Głucha od urodzenia, od dziecka biegle posługująca się Polskim Językiem Migowym. Od roku 2012 aktywnie prowadzi kursy języka migowego. Współpracuje z wieloma instytucjami. Stale służy pomocą przy różnego rodzaju projektach skierowanych do środowiska osób niesłyszących, a jej działania obejmują prowadzenie konsultacji w temacie Polskiego Języka Migowego. Jest laureatką Nagrody Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne w kategorii Słowo. Na co dzień pracuje w Galerii Labirynt.

 

designed by know-line.pl