PoMore TanzOrkiestra na festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Data dodania: 01 sierpień 2025
PoMore TanzOrkiestra na festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Odliczamy już dni do 19. edycji festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (22–24 sierpnia). Motywem przewodnim będzie w tym roku taniec. Nie zabraknie go m.in. podczas koncertu zespołu PoMore TanzOrkiestra – polsko-niemieckiego projektu przywracającego do żywej praktyki muzykę Pomorza – także tę taneczną.
Zespół powstał na Pomorzu Zachodnim jesienią 2018 roku. Ten unikalny projekt tworzą artyści i artystki z Polski i Niemiec, którzy na co dzień zajmują się tradycjami muzycznymi swoich rodzinnych krajów i regionów: grają do tańca, uczą, badają i wykonują śpiew tradycyjny i muzykę instrumentalną. Realizują koncerty, pokazy, warsztaty, animują i współtworzą kulturę lokalnych społeczności.

Marzeniem grupy jest przywrócenie do żywej praktyki muzyki tradycyjnej Pomorza, w szerokim kontekście geograficznym, historycznym i kulturowym po obu stronach dawnej i współczesnej granicy polsko- niemieckiej.
Trudna historia regionu jest inspiracją do wspólnej pracy – polscy i niemieccy przodkowie osób tworzących zespół doświadczyli wojny i przesiedleń, a wraz z nimi wędrowała muzyka i pamięć, z której czerpią.
– Przyglądamy się przedwojennym źródłom, materiałom archiwalnym, zapisom nutowym z dzisiejszego Pomorza Zachodniego po stronie polskiej i położonego po stronie niemieckiej Pomorza Przedniego (Vorpommern). Słuchamy też melodii i pieśni przywiezionych na Pomorze przez powojennych osadników z różnych regionów Polski – mówi Ewa Grochowska, jedna z inicjatorek i artystek zespołu.

Artyści i artystki korzystają też z doświadczeń zdobytych podczas nauki u wiejskich mistrzów i kontynuatorów tradycji, szukają wspólnego języka interpretacji oraz wymieniają się wiedzą i doświadczeniem. Dużą radość i satysfakcję sprawia im opowiadanie historii poprzez muzykę.

Zespół PoMore TanzOrkiestra tworzą:
Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
Katarzyna Janiszewska – skrzypce
Krzysztof Janiszewski – akordeon, baraban
Maciej Marcinkowski – klarnet, klarnet basowy
Małgorzata Müller – skrzypce, altówka
Wolfgang Meyering – mandolina, mandola, śpiew
Ernst Poets – koncertyna
Vivien Zeller – skrzypce
Informacje praktyczne:
Kiedy: 23 sierpnia (sobota), godz. 19.30
Gdzie: Scena Główna, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny

To oczywiście nie jedyny punkt programu. Jeszcze tego samego wieczoru potańcówkę rozkręci m.in. fiński zespół Rällä, który  wykonuje tradycyjny repertuar taneczny Ostrobotni Północnej. Dzień później na Scenie Głównej zagrają również zespoły GMM – specjaliści od elektryzujących aranżacji weselnych melodii ludowych, inspirowanych zbiorami Oskara Kolberga oraz El Khat, który sięga do tradycyjnej muzyki jemeńskiej, łącząc ją z eksperymentalnym brzmieniem i osobistą historią migracji. Podczas festiwalu zapraszamy też na spektakl norweskiej kompanii  tanecznej Kartellet, inspirowany dawnymi zwyczajami tanecznymi z archipelagu Lofotów „Danse staur, danse staur”. W programie tradycyjnie nie zabraknie Podwórka Re:tradycji, targów sztuki ludowej, spotkań z rzemieślnikami, pokazów filmowych, wystaw i warsztatów.

O festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (22–24 sierpnia, Stare Miasto, Lublin) jest jednym z największych festiwali kultury ludowej w Polsce, który przez trzy sierpniowe dni wypełnia przestrzeń Starego Miasta w Lublinie. To czas niezwykłych koncertów, inspirujących warsztatów, poznawania rzemiosła tradycyjnego i odwiedzania wystaw pobudzających wyobraźnię. Wydarzenie jest też okazją do spotkania artystów i rzemieślników z różnych stron świata. Jego siłą jest łączenie tradycji z nowoczesnością. Od lat pokazuje on, że kultura ludowa wciąż jest żywa i bywa  inspirująca dla kolejnych pokoleń. W tym roku odbędzie się już 19. edycja festiwalu, a jego tematem przewodnim będzie taniec tradycyjny.

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
22–24 sierpnia 2025
Lublin, Stare Miasto
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
retradycja.eu

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk, Narodowy Instytut Dziedzictwa Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Lublin, Polskie Radio Program II, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, KulturaLudowa.pl, MuzykaTradycyjna.pl, Kultura Enter, ONET Partnerzy: Fundacja Kultura Enter, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Teatr Stary w Lublinie, Dominikanie Lublin, Muzeum Narodowe w Lublinie, Ivan Honchar Museum, Stowarzyszenie Twórców Ludowych

Sponsor: Inter Broker
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury.

designed by know-line.pl