Premiera spektaklu „Serce” z cyklu Dekalog Teatralny

Data dodania: 17 czerwiec 2024
Premiera spektaklu „Serce” z cyklu Dekalog Teatralny
Dekalog Teatralny: Serce [PREMIERA]

Teatr Centralny zaprasza na trzecią odsłonę projektu Dekalog Teatralny, w ramach którego prezentujemy spektakle inspirowane biblijnymi przykazaniami oraz „Dekalogiem” Krzysztofa Kieślowskiego. Spektakl „Serce” odnosi się do drugiej części filmowego cyklu.

Niepewność jest rzeczą ludzką, pewność jest rzeczą boską.
Życie to ciągłe dokonywanie wyborów. Podejmując decyzję chcemy mieć pewność, że jest ona słuszna. Gdzie jednak szukać potwierdzenia? Czy mamy zaufać samym sobie, czy jednak powinniśmy odnieść się do zewnętrznego gwaranta?

Lili – aktorka po czterdziestce – pracuje przy próbach do spektaklu inspirowanego drugą częścią „Dekalogu” Kieślowskiego, reżyserowanego przez uznanego reżysera teatralnego Losa. Podczas prób zespół aktorski wraz z reżyserem pracują nad historią Doroty. Akcja próbowanej przez nich sztuki rozgrywa się w dniu osiemnastych urodzin jej syna Mateusza, podczas których oznajmia on, że jego dziewczyna Ania jest w ciąży.

W spektaklu temat trudnych życiowych decyzji łączy się i przenika z rozważaniami na temat teatru. Obu tym wątkom towarzyszy pytanie o sens i o to, czemu warto się poświęcić.

Spektakl w reżyserii Moniki Czajkowskiej nie jest bezkrytycznym odniesieniem do drugiej części „Dekalogu” Kieślowskiego, a próbą dialogu z klasycznym dziełem oraz z drugim przykazaniem „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno”. Od czasów filmu Kieślowskiego minęło ponad trzydzieści lat. Coraz rzadziej szukamy odpowiedzi w religiach. Boga coraz rzadziej szukamy w kościele. Nie oznacza to jednak, że nasza potrzeba pewności zniknęła.

Na scenie zobaczymy m.in. Sandrę Korzeniak, Jarosława Tomicę i Karola Wróblewskiego.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów 16+.

Bilety dostępne w kasie CK oraz online.

Teatr Centralny
Dekalog Teatralny: Serce
21 czerwca, godz. 18:00 [PREMIERA]
22 czerwca, godz. 18:00 [PJM]
23 czerwca, godz. 18:00
Sala Widowiskowa CK

designed by know-line.pl