Różewicz. Literacko, teatralnie, filmowo

Data dodania: 07 październik 2021
Różewicz. Literacko, teatralnie, filmowo

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na projekt

Różewicz. Literacko, teatralnie, filmowo

Projekt będzie będzie realizowany w Filii nr 29 MBP przy ul. Kiepury 5. Już trwają zapisy ma prelekcję, projekcje filmów, spektaklu, warsztaty i spotkanie Jackiem Brzezińskim. Projektowi towarzyszy wystawa.

9 października 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza.

Program:

11 października 2021 r., godz. 11.00
„Różewicz literacki na dużym ekranie” – prelekcja Lecha Giemzy

11 października 2021 r., godz. 17.00
Projekcja filmu „Świadectwo urodzenia”
Trzy nowele pokazujące wojnę z perspektywy dzieci: chłopca zagubionego we wrześniu 1939 roku, synów oficera przebywającego w niewoli oraz żydowskiej dziewczynki, u której odnaleziono typowo aryjskie cechy.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Stanisław Różewicz i Tadeusz Różewicz
Obsada: Henryk Hryniewicz, Wojciech Siemion, Edward Mincer, Józef Nalberczak, Beata Barszczewska, Emil Karewicz
Rok produkcji: 1961

12 października 2021 r., godz. 11.00
„Napiszmy scenariusz na podstawie tekstu Różewicza!” – warsztaty z Małgorzatą Sobieszczańską

12 października 2021 r., godz. 17.00
Projekcja filmu „Drzwi w murze”
Autor sztuki przyjeżdża na Wybrzeże, aby doglądać prób swojego spektaklu. Zatrzymuje się w pokoju wynajmowanym przez cierpiącą na schizofrenię matkę i jej córkę, która nie daje sobie rady z opieką nad chorą.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Stanisław Różewicz i Tadeusz Różewicz
Obsada: Zbigniew Zapasiewicz, Ryszarda Hanin, Wanda Neumann
Rok produkcji: 1973

13 października 2021 r., godz. 11.00
„Praca aktora teatralnego z tekstem Różewicza” – potkanie z Jackiem Brzezińskim

13 października 2021 r., godz. 17.00
Projekcja rejestracji spektaklu „Do piachu” Teatru Provisorium z 2003 roku.
Reż. Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz

Projektowi towarzyszy wystawa „Kino Różewiczów” wypożyczona z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Przed śmiercią uciekam do kina. Tam otrzymuję porcję obrazów zastępczych. Świat rzeczywisty ze swoją rozwleczoną na lata, na dziesiątki lat akcją, akcją ubogą, pełną złych dowcipów, opuszcza mnie. Tu wpadam w środek. Upiory, demony, damy, gwałty, usta, uda. Markiz, który jest Wampirem, leży w trumnie z kołem wbitym w biały gors koszuli. Uciekam do kina. Słodkie życie. Psi świat. Dolce vita. Mondo Cane.
Tadeusz Różewicz – Tarcza z pajęczyny, Kraków 1980
Filmowa przygoda braci Różewiczów: Janusza, Tadeusza i Stanisława zaczęła się przed II wojną światową w radomszczańskim kinoteatrze Kinema. (…) była jedynym kinem w Radomsku. Właścicielem była Ochotnicza Straż Ogniowa. Bilet normalny kosztował 50 groszy, na poranki 25. Na balkonie mieściły się loże – starosty i komisarza policji. Pierwszy raz zaprowadziła mnie do kina mama, lubiła oglądać filmy. (…) Wreszcie nadchodziła ciemnowłosa kasjerka z teczką, w której przynosiła bilety. Była piękna. Z jej nadejściem zbliżała się chwila, kiedy otworzą się drzwi „Kinemy”, znajdę się na widowni i z ekranu spłynie na mnie świat niezwykłych obrazów i emocji – wspominał Stanisław Różewicz w książce Było, minęło… W kuchni i na salonach X Muzy.
Po wojnie Stanisław (1924–2008) został reżyserem filmowym, Tadeusz (1921–2014) poetą i dramaturgiem. Najstarszy, Janusz (również poeta), został rozstrzelany przez Niemców w 1944. Stanisław debiutował filmem dokumentalnym Ulica Brzozowa w 1947 roku, na debiut fabularny czekał do roku 1953; była to Trudna miłość na podstawie prozy Romana Bratnego. Tadeusz był współscenarzystą dziewięciu filmów brata, ostatni powstał na podstawie jego opowiadania. Przy czterech filmach współpracował z nimi Kornel Filipowicz (1913–1990). Tworzyli nieformalną spółkę filmową Miczura-Film, która nazwę otrzymała po kotce Filipowicza.

 

Serdecznie zapraszamy.

Zapisy na spotkania i warsztaty:

Filia nr 29 MBP, ul. Kiepury 5

tel. 81 741 92 94

mail filia29@mbp.lublin.pl

 

designed by know-line.pl