RZECZYWISTE–NIERZECZYWISTE Adam Papke

Data dodania: 20 kwiecień 2022
RZECZYWISTE–NIERZECZYWISTE Adam Papke

Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza,

RZECZYWISTE–NIERZECZYWISTE

pomiędzy naturą a wyobraźnią

wystawa akwarel Adama Papke

wernisaż 5 maja 2022, godzina 18.00

Peowiaków 12, I piętro

 

Adam Papke – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1987–1993 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek  artystyczno – pedagogiczny. W 1993 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Zajmuje się malarstwem  sztalugowym, fotografią oraz projektowaniem graficznym.

Uczestnik wielu wystaw zbiorowych o prestiżowej randze, między innymi Ogólnopolskie Triennale Akwareli – Lublin, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS (Europejskiej Konfederacji Stowarzyszeń Akwarelistów ECWS), Nordisk Akvarell – Klevfos, Norwegia, Międzynarodowa Wystawa Akwareli – Salon d’ete Lausanne, Szwajcaria, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS – Cordoba, Hiszpania, Międzynarodowe Biennale Akwareli – Castra, Słowenia, Światowe Triennale Akwareli – Seul, Korea Południowa, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS – Lianca, Hiszpania, Światowe Biennale Akwareli – Vancouver, Kanada, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS – Avignon, Francja, Światowe Biennale Akwareli – Hong Kong, Międzynarodowa Wystawa Akwareli – Alessandria, Włochy, Światowe Biennale Akwareli – Fabriano, Włochy, 8 Festiwal Akwareli – Brioude, Francja.

 

Adam Papke brał udział w licznych plenerach oraz podróżach artystycznych w kraju i za granicą.   Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, między innymi w Niemczech, USA, Kanadzie, Japonii, Hiszpanii, na Ukrainie, we Francji, Szwecji, na Litwie, w Peru, Norwegii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.

 

Członek zarządu Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

 

 

Obcując z naturą odczuwam wrażenia, które stanowią fundament do wyrażenia  ogólnej wizji obrazu. Malowanie w plenerze to swego rodzaju polowanie w którym zastane elementy pejzażu

staram się scalić w nową jakość obrazu. Operuję akwarelą- techniką trudną, wymagającą natychmiastowego podejmowania decyzji położenia plamy barwnej. W tej jedynej w swoim rodzaju technice szukam formy wyrazu, która byłaby do mnie przynależna.

Czerpiąc z natury tworzę skrót, pewną syntezę doznań która oddala mnie od dosłownego

portretu zastanej rzeczywistości.

Malując kieruję się intuicją co sprawia, że efekt końcowy często wymyka się początkowej wizji, dając w zamian wrażenie błysku chwili radości tworzenia.

Intuicja malarska – nutka szaleństwa w przestrzeni wiedzy niezbędna dla osiągnięcia końcowego efektu. Tworząc nową kompozycję operuję napięciami koloru i światła jednocześnie wartościując elementy kompozycji. Często celowo zatracam szczegółowość obrazu na rzecz jakości plamy barwnej powodując wrażenie większej ekspresji , która prowadzi odbiorcę do skojarzeń symbolicznych.

Adam Papke

designed by know-line.pl