„Secondary Archive: Women Artists in War” – kobiety wobec wojny

Data dodania: 13 maj 2024
„Secondary Archive: Women Artists in War” – kobiety wobec wojny
Otwarcie wystawy: 18.05.2024 (sobota), godz. 19.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Wstęp: wolnyArtystki UA: Katya Buchatska, Katya Libkind, Lucy Ivanova, Olha Marusyn, Anna Ivchenko, Inga Levi, Daria Molokoiedova, Marharyta Polovinko, Dasha Chechushkova, Olia Yeriemieieva, Sana Shahmuradova Tanska, Yuliia Danylevska, Kateryna Aliinyk, Viktoriia Rozentsveih, Karina Synytsia
Artystki PL: Magdalena Franczak, Katarzyna Kozyra, Małgorzata Pawlak, Ewa Zarzycka, Marta Zgierska

Zespół kuratorski: Alya Segal, Waldemar Tatarczuk
Partnerzy: Galeria Artsvit, Fundacja Katarzyny Kozyry

Uczestniczki wystawy w swoich pracach nie przedstawiają wojny bezpośrednio – zdjęcia z pola walki czy skutki rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę cywilną Ukrainy dziś niestety nie robią już na nikim wrażenia. Utrata domu wskutek wojny, wymuszone przesiedlenia nie mogły nie wpłynąć na praktykę twórczą artystek. Odwołują się do wspomnień o domu i dzieciństwie oraz sprawdzają nowe możliwości praktyk upamiętniania.

Wojna podkreśla nie tylko znaczenie domu, ale także zmusza na nowo zastanowić się nad znaczeniem ziemi. Krajobraz, gleba, obszary geograficzne stały się jednymi z najczęstszych tematów, z którymi dziś pracują ukraińskie artystki. Zresztą temat, do którego artystki zawsze się zwracały i robią to nadal, czyli ciało, również pojawia się przed nami w zniekształconej i zmienionej przez wojnę formie. Artystki na nowo zastanawiają się nad relacją z własnym ciałem, seksem, opieką oraz generycznym ciałem jako przedmiotem wojny.

W ramach wystawy z ukraińskimi artystkami podejmują dialog artystki z Polski, zajmujące się pokrewną tematyką: domem, ciałem, ziemią. Dzięki temu możemy zobaczyć głębsze powiązania kultury ukraińskiej i polskiej, tendencje w sztuce wschodnioeuropejskiej w podejmowaniu tematów drażliwych, a także porozmawiać o powszechnej solidarności kobiecej.

Projekt „Secondary Archive. Women Artists in War” jest wspierany przez Unię Europejską w ramach programu House of Europe.

designed by know-line.pl