Spotkajmy się w Warsztatach Kultury!

Data dodania: 07 listopad 2023
Spotkajmy się w Warsztatach Kultury!

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na 5 inspirujących spotkań. To świetna okazja aby dowiedzieć się więcej o świecie sztuki, muzyki, literatury i fotografii oraz porozmawiać z autorami wyjątkowych książek. Przyjdź i odkryj nowe obszary kreatywności!

 

Harmonogram

Oficyna Peryferie | Spotkanie z Michałem Chojeckim
Marzysz o wydaniu swojego zina? A może chcesz, żeby plakaty Twojego autorstwa wyróżniały się nie tylko projektem, lecz także techniką drukarską? Czy wiesz, że riso to nie tylko mleczna przekąska, lecz także druk rzemieślniczy? Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie z Michałem Chojeckim, który od 2014 roku prowadzi wydawnictwo i pracownię drukarską Oficyna Peryferie. Misją oficyny jest popularyzacja i promocja niszowych form grafiki i publikacji artystycznych. Podczas spotkania zobaczysz wiele przykładów niestandardowych druków i zdecydowanie poszerzysz swoją wiedzę na temat technik drukarskich.

Michał Chojecki – artysta wizualny, pedagog, kurator projektów wydawniczych. Jego twórczość koncentruje się na publikacjach artystycznych, ze szczególnym naciskiem na artbooki i ziny.

Informacje praktyczne

Kiedy: 9 listopada 2023 r., godz. 18.00
Gdzie: Pub Bałagan, ul. Grodzka 5a, Lublin
Wstęp wolny

 Opowieści bestiariuszowe | Spotkania Opowiadaczy Słowodaję
Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Witold Vargas, współautor i ilustrator Bestiariusza Słowiańskiego, zapraszają dzieci na wieczór pełen opowieści o duszkach, stworach i stworzeniach z dawnych wierzeń słowiańskich. Szykujcie się na zdrową dawkę dreszczyku, śmiechu, marzeń i przygód. Zapraszamy dzieci powyżej 6. roku życia – zarówno te odważne, które potrafią same słuchać, jak i te, które bezpieczniej będą się czuły, trzymając mamę czy tatę za rękę.

Witold Vargas – autor książek o legendach, podaniach i szeroko rozumianej fantastyce ludowej. Nauczyciel, muzyk, podróżnik i zawodowy bajarz.

Informacje praktyczne
Kiedy: 10 listopada 2023, godz. 18.00–19.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dzieci w wieku 6+ wraz z opiekunami. Spotkanie tłumaczone na PJM.
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

  

Antena Krzyku. Antologia 1986–1990 | Spotkanie z Wojciechem Kozielskim i Arkiem Marczyńskim | Strefa Innych Brzmień

„Antena Krzyku. Antologia 1986–1990” to wyjątkowy album wydany we wrześniu tego roku przez fundację Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna, który prezentuje kultową oficynę powołaną do życia w 1984 roku przez Arka Marczyńskiego, a skupioną wokół szeroko pojętej muzyki niezależnej. Katalog Anteny Krzyku, poza wydawaniem szeregu ważnych artystów z krajowej alternatywy, pełen jest głośnych nazwisk ze sceny europejskiej oraz północnoamerykańskiej. Główne gatunki w jakich się porusza to punk, post-punk, awangarda, post-rock, elektronika, noise, a czasem także jazz. W swojej długiej i wielowątkowej historii wytwórnia wydawała też własną gazetę, organizowała trasy koncertowe oraz regularnie inicjowała nowe zjawiska muzyczno-kulturowe. Na przestrzeni ostatnich 40 lat Antena Krzyku zyskała renomę i rozpoznawalność zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie. Album prezentuje początki Anteny jako inicjatywy już wtedy przełomowej, osobnej i międzynarodowej. Można w nim znaleźć siedem numerów zina Antena Krzyku, fragmenty numeru „Bez Alternatywy”, archiwalne zdjęcia oraz materiały tekstowe przygotowane przez Wojciecha Kozielskiego przypominające pierwsze wizyty w naszym kraju takich zespołów jak: Nomeansno, The Ex, De Kift, Verbal Assault, False Prohets czy Soulside. Przewodnikiem, który oprowadza nas po „antenowym” świecie jest oczywiście Arek Marczyński.

Wojciech Kozielski – człowiek undergroundu, związany z Anteną Krzyku od roku 1988. Animator sceny, były pracownik niezależnych wytwórni płytowych (Southern Records i Cargo Records UK) oraz dziennikarz muzyczny (onet.pl, Brum, Przekrój i wiele innych)

Arek Marczyński – od 1984 redaktor naczelny zina Antena Krzyku ( 1986–1990), a potem na przełomie lat 90. czasopisma Antena Krzyku. Szef wydawnictwa Antena Krzyku, które działa do tej pory, specjalizując się w wydawaniu muzyki alternatywnej.

Podczas spotkania można będzie zakupić książkę, a po spotkaniu uczestnicy dalej pozostaną w muzycznym klimacie nawiązującym do prezentowanej lektury. Dla wszystkich miłośników punk rocka, post punka, no wave czy zimnej fali organizatorzy przygotowali specjalną selekcję muzyczną, która wypełni resztę wieczoru w Pubie Bałagan.

Informacje praktyczne
Kiedy: 10 listopada 2023 r., godz. 18.00
Gdzie: Pub Bałagan, ul. Grodzka 5a, Lublin
Wstęp wolny 

 

„To wszystko nie robi się samo”. Rozmowy na zapleczu kultury | Spotkanie z autorką książki Aleksandrą Boćkowską

„To wszystko nie robi się samo” to książka będąca zbiorem rozmów z ludźmi, którzy współtworzą kulturę „z tylnego siedzenia” i pomagają niewtajemniczonym zrozumieć, ile osób i jak wiele czynności potrzeba, by wystawy, książki, muzyka i festiwale w ogóle istniały. A przy okazji, dlaczego – jak mówi jedna z rozmówczyń Boćkowskiej – najciekawsze dzieje się właśnie na zapleczu?

Oglądając spektakl, wystawę albo film, czytając książkę czy idąc na koncert, rzadko pamiętamy o tym, jak wiele osób pracowało przy ich powstaniu. Dzięki znakomitym rozmówcom Aleksandry Boćkowskiej zaglądamy na zaplecza kultury i poznajemy tajniki tych na co dzień niedostrzegalnych zawodów. Niewiele osób – spoza tych znajdujących się wewnątrz sektora kultury – zastanawiało się raczej nad tym, na czym polega praca tłumacza migowego, realizatorki audiobooków, audiodeskryptora albo opiekunki archiwum fotograficznego? Czy wiemy, po co montażyście wystaw deskorolka? Jakie cechy musi mieć dobry researcher? Co to jest zmarszczenie marszczyciela i czym różni się rekwizyt od kostiumu?

Podczas spotkania porozmawiamy o ludziach pracujących w sektorze kultury, o zawodach, ścieżkach kariery i rozwoju oraz o ograniczeniach i bolączkach pojawiających się na poszczególnych stanowiskach. Zderzymy mity z faktami, wymienimy doświadczenia oraz spróbujemy przejrzeć się w opowiedzianych historiach i porównać je z własnym doświadczeniem. Osobom niewtajemniczonym zdradzimy też co nieco na temat tego, co się dzieje na zapleczach instytucji/organizacji zajmujących się kulturą i sztuką, żeby później widz/odbiorca mógł doświadczyć czegoś prawdziwie wyjątkowego.
Aleksandra Boćkowska od 2019 roku na łamach „Dwutygodnika” prowadzi cykl rozmów Zaplecze kultury. Na „To wszystko nie robi się samo” składają się premierowe teksty oraz uzupełnione rozmowy opublikowane w „Dwutygodniku”. Wydana przez Wydawnictwo Czarne książka „To wszystko nie robi się samo” powstała przy współpracy z Domem Spotkań z Historią.
Informacje praktyczne

Kiedy: 16 listopada 2023, godz.18.00
Gdzie: Pub Bałagan, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny.

 Cisza w mieście, czyli o twórczości Giorgio de Chirico i Edwarda Hoppera | Wykład

Bohaterowie wykładu Kamili Śpiewli-Kasperek – Giorgio de Chirico i Edward Hopper – malowali swoje dzieła w tym czasie, gdy w kulturze dominowała awangarda. Na ich twórczość nie miały wpływu ani nowoczesne nurty w sztuce, ani wstrząsające światem wydarzenia, a biografie de Chirico i Hoppera były dalekie od biografii artystycznych outsiderów i ekscentryków. To malarze ciszy i nostalgii. Obaj są niekwestionowanymi mistrzami budowania nastroju. Wybierają pozornie proste tematy, są powściągliwi formalnie, w ich dziełach dominuje statyka. Pojawia się jednak aura snu i melancholii, która wzbudza stan niepokojącego oczekiwania, jakby ten pozorny spokój był zapowiedzią jakiejś nieuchronnej katastrofy. Obaj twórcy nie narzucają interpretacji dzieł. Wszystko to, co przedstawiają, jest niedoprecyzowane, po to, by dzieła stały się projekcją ukrytych niepokojów oraz pragnień oglądających. W swojej twórczości dokonują diagnozy kondycji ludzkiej, świadomości wypływającej z frustracji, dylematów i fobii współczesnego człowieka, zwłaszcza „międzyludzkiej pustki”.

Kamila Śpiewla-Kasperek – plastyczka, nauczycielka historii sztuki, animatorka. Absolwentka IWA UMCS w Lublinie (dyplom z malarstwa). Na stałe związana z MDK Pod Akacją, gdzie zorganizowała i prowadzi Pracownię Historii Sztuki oraz Pracownię plastyczną z elementami historii sztuki, prowadzi różnego typu warsztaty dla dzieci i dla dorosłych, łącząc działania

designed by know-line.pl