Spotkanie z autorką Małgorzatą Czyńską

Data dodania: 09 październik 2023
Spotkanie z autorką Małgorzatą Czyńską

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie

zaprasza na spotkanie autorskie

z Małgorzatą Czyńską

w ramach cyklu Biografistki.

25 października 2023 r., godz. 18.00 – Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

 

Małgorzata Czyńska – dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, kuratorka wystaw, biografistka, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikuje w „Wysokich Obcasach”, współpracuje z magazynami o wnętrzach, projektowaniu i modzie.

Jest autorką głośnych książek poświęconych wybitnym polskim artystkom dwudziestego stulecia – rzeźbiarce Katarzynie Kobro Kobro. Skok w przestrzeń (Wyd. Czarne 2015,
2021), za którą otrzymała Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” oraz malarce Mai Berezowskiej Berezowska. Nagość dla wszystkich (Wyd. Czarne 2018), a także Łempicka. Tryumf życia (Wyd. Znak 2020).

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazały się jej Kobiety z obrazów, rozpoczynając swoistą trylogię. Rok później Małgorzata Czyńska opublikowała Kobiety z obrazów. Nowe historie, a w 2022 roku Kobiety z obrazów. Polki. W tym samym roku ukazała się kolejna książka Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny (Wyd. Marginesy). Najnowsza książka Małgorzaty Czyńskiej to opowieść o życiu wybitnego malarza i grafika Edwarda Dwurnika Dwurnik. Robotnik sztuki (Wyd. Marginesy 2023).

Co takiego fascynuje Małgorzatę Czyńską w kobietach z obrazów ?
W historii sztuki, w historii kultury, do której przywykliśmy, opowiadanej
z perspektywy mężczyzn, brakuje tych ważnych, sprawczych kobiet. Dlatego od lat, konsekwentnie, buduję herstorię, opowiadaną przez kobietę, o kobietach, więc na pewno te kobiece emocje, wrażliwość, w moich opowieściach są zawarte.

Zawsze byłam ciekawa historii tych kobiet, bo wiele z nich było ikonami feminizmu, emancypacji, wiele z nich musiało walczyć o swoje prawo do uprawiania malarstwa.

Małgorzata Czyńska

Wstęp wolny. Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

designed by net-line.pl