To tylko wystawa – II otwarcie

Data dodania: 10 styczeń 2024
To tylko wystawa – II otwarcie
Otwarcie wystawy: 12.01.2024 (piątek), godz. 19.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Wstęp: do 31.01.2024 wstęp wolny, od 01.02.2024 wstęp: 5 zł bilet normalny, 2 zł bilet ulgowy.(na wernisaż wstęp wolny)
Wystawa czynna do 31.03.2024 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)⚫Artyści i artystki*: Bohdan Bunchak, Pavlo Kovach jr, Alexander Len, Denys Pankratov, Sofiya Pomogaibo, Max Robotov i Lesia Khomenko, _mediaklub (Max Robotov, Ivan Svitlychnyi, Dmytro Tentiuk, Daria Maiier), Bohdan Sokur, Lubomyr Tymkiv, Yurko Vovkohon.
*Lista będzie sukcesywnie uzupełniana o kolejne osoby biorące udział w wystawie.

⚫Kurator: Waldemar Tatarczuk

▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪
„To tylko wystawa” w ramach Kyiv Biennale ‘23 została otwarta 27.10.2023. Do udziału zostały zaproszone osoby artystyczne służące w armii ukraińskiej, broniące kraju przed rosyjską agresją zbrojną. Początkowo nie było na niej żadnych prac, publiczność konfrontowała się z pustą przestrzenią. Zależało mi na tym, by spróbować choć w niewielkim stopniu pokazać jakiś aspekt wojny, która stała się rzeczywistością Ukrainek i Ukraińców. Żadna wystawa nie jest w stanie ukazać bezmiaru cierpienia, niesprawiedliwości, strachu, zagrożenia i tego wszystkiego, co niesie ze sobą wojna. Jedyne, co wydawało mi się możliwe to nieprzewidywalność i niepewność.
Na otwarciu 12 stycznia już zobaczymy prace. Część z nich powstała po 24 lutego, ale nie wszystkie. Wielu artystów i artystek ukraińskich po pełnoskalowej rosyjskiej agresji “zawiesiło” działalność artystyczną, dotyczy to w szczególności osób, które wstąpiły do armii. Zdecydowały więc pokazać prace powstałe wcześniej. Jest to wystawa o wojnie, chociaż większość prac nie dotyczy jej bezpośrednio. Jest to wystawa o ludziach żyjących w rzeczywistości wojny.

Tekst: Waldemar Tatarczuk

Projekt jest częścią Kyiv Biennial 2023 – międzynarodowego forum sztuki, wiedzy i polityki, które jest organizowane przez Centrum Badań nad Kulturą Wizualną.

▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪
Kyiv Biennial 2023 odbywa się we współpracy i przy wsparciu Ars Electronica, Asortymentna Kimnata, Austriackiego Federalnego Ministerstwa Sztuki, Kultury, Służby Cywilnej i Sportu, Wydziału Kultury Miasta Wiednia, Centrum Dovzhenko, Fundacji ERSTE, L’Internationale, Fundacji Inicjatyw Artystycznych, Goethe-Institut, Galerii Labirynt, Instytutu Nauk o Człowieku (IWM), Lentos Kunstmuseum Linz, MHKA (Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii), Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, MuseumsQuartier Wien (MQ), mumok – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien, Museum Crisis Center, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, projekt Other Edges (hablarenarte, KAIR, MeetFactory, Visual Culture Research Center), Sigrid Rausing Trust, Sorry, No Rooms Available, springerin, Sturzenegger-Stiftung, TBA21, tranzit.at, tranzit.org (Bratysława, Budapeszt, Bukareszt, Kluż, Jassy, Praga, Wiedeń) oraz program Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

designed by know-line.pl