Tydzień Świadomości Autyzmu w Warsztatach Kultury w Lublinie

Data dodania: 27 marzec 2023
Tydzień Świadomości Autyzmu w Warsztatach Kultury w Lublinie

2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku. Warsztaty Kultury w Lublinie w ramach projektu Sztuka Wrażliwości przygotowały szereg wydarzeń z myślą o osobach z wyzwaniami sensorycznymi. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Karoliny „Szarosen” Plewińskiej, warsztaty krawieckie i pokazy filmowe to tylko część wydarzeń, w których można wziąć udział.

Harmonogram wydarzeń:
31 marca 2023 |
Spotkanie z Karoliną „Szarosen” Plewińską, autorką wystawy Autyzm Rysowany
1 kwietnia 2023 | Sensoryczny Plac Zabaw: Recyklingowy hamak brazylijski
2 kwietnia 2023 | Autystyczna Perspektywa, czyli spotkanie z literaturą autorstwa osób w spektrum autyzmu
2 kwietnia 2023 | Szyjemy Mobilne Strefy Ciszy dla lubelskich placówek oświaty
2 kwietnia 2023 | Autyzm, jesteśmy tu! – pokaz filmu „Nadzwyczajni”
3 kwietnia 2023 | Zrozumieć autyzm – pokaz filmu „X+Y” oraz lekcja różnorodności
5 kwietnia 2023 | Wystawa Autyzm Rysowany: oprowadzanie kuratorskie
15 kwietnia 2023 | Spektrum zainteresowań: Budki dla ptaków

 

Spotkanie z Karoliną „Szarosen” Plewińską, autorką wystawy Autyzm Rysowany
Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na spotkanie z Karoliną „Szarosen” Plewińską, autorką wystawy „Autyzm rysowany” . Jest to seria rysunków satyrycznych publikowanych w intrenecie w latach 2017–2019. Ich autorką jest Karolina „Szarosen” Plewińska, rysowniczka w spektrum autyzmu. W swojej twórczości w zabawny sposób próbuje ukazać wszystkie absurdy życia codziennego, z którymi mierzą się dorosłe osoby w spektrum autyzmu. Wprost wytyka błędne myślenie i szkodliwe stereotypy panujące w naszym społeczeństwie. Wszystkie sytuacje zwizualizowane na jej rysunkach – choć przedstawione w krzywym zwierciadle i przerysowane – wydarzyły się naprawdę. Udział w wydarzeniu to wyjątkowa okazja do zobaczenia serii rysunków autorki w jednym miejscu.

Biogram
Karolina „Szarosen” Plewińska – twórczyni komiksów internetowych i rysunków satyrycznych. Autorka między innymi komiksu „Grubas”, książeczki „Niejadek” i billboardów antyprzemocowych „Kochajcie mnie, mamo i tato”. Jej twórczość to wybuchowa mieszanka beztroskiego koloru oraz ciężkiego, czarnego humoru. W swoich komiksach porusza tematy ważne, takie jak błędy w wychowaniu i edukacji, szkodliwe stereotypy, inność. Stara się być głosem tych, których nikt nie słyszy.

Wydarzenie przyjazne autyzmowi.

Informacje praktyczne:
Kiedy:
31 marca 2023 r., godz.17.00
Gdzie:
Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7

Wstęp wolny.

Sensoryczny Plac Zabaw: Recyklingowy hamak brazylijski

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do udziału w warsztacie krawieckim, podczas którego uczestnicy uszyją recyklingowy hamak brazylijski służący do stymulacji układu przedsionkowego oraz zmysłu równowagi. Będzie to miękkie miejsce wytchnienia i relaksu dające poczucie bezpieczeństwa. Warsztat ma na celu stworzenie środowiska przyjaznego sensorycznie dla dzieci autystycznych oraz z zaburzeniami integracji sensorycznej.

Warsztat przyjazny autyzmowi.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 1 kwietnia 2023 r., godz. 10.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: opiekunowie oraz osoby pracujące z dziećmi z wyzwaniami sensorycznymi Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Prowadzenie: Wioletta Stafińska.

 

Autystyczna Perspektywa, czyli spotkanie z literaturą autorstwa osób w spektrum autyzmu

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie wokół literatury tworzonej przez autorki i autorów w spektrum autyzmu. Spotkanie poprowadzą Kasia Chróścik oraz Przemysław Głuchowski, którzy w ramach projektu Sztuka Wrażliwości na przełomie roku 2021–2022 odbyli rozmowy literackie w formie LIVE’ów na Facebooku Warsztatów Kultury z autorami w spektrum autyzmu. W czasie spotkania przybliżą oni sylwetki pisarzy: Doroty Kotas („Cukry”), Ideo Kedar ( „Ido in Autismland”), Ewy Furgał („Dziewczyna w spektrum”) Nikodema Sadłowskiego ( „Słowo na A”), Natalii Fiedorczuk-Cieślak („Odmieniec”), Weroniki i Jerzego Kaniaków („Książka o człowieku w spektrum”) oraz Joanny Kozłowskiej ( „Poradnik dla tych, którzy czują za dużo”).
Zaproszeni goście opowiedzą o perspektywie widzenia świata przez osoby w spektrum, o ich niezwykłej wrażliwości literackiej, o procesie tworzenia, sensie pisania oraz o celach, jakie ma ono spełniać.

Spotkanie przyjazne autyzmowi.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 2 kwietnia 2023 r., godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny.

Szyjemy Mobilne Strefy Ciszy dla lubelskich placówek oświaty

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na akcję szycia mobilnych stref ciszy z filcu, które trafią do lubelskich szkół, przedszkoli czy bibliotek. Mobilna strefa ciszy to przenośna bezpieczna przestrzeń, gdzie dziecko może się schować przed zewnętrznymi bodźcami, aby spróbować dojść do równowagi oraz poradzić sobie w trudnej sensorycznie sytuacji. Taka strefa może być schronieniem dla dziecka w domu, ale przede wszystkim w szkole czy przedszkolu, gdzie spędza połowę swojego dnia i często potrzebuje przestrzeni, żeby się wyciszyć.

Podczas warsztatu każdy uczestnik uszyje na maszynie filcową „FASOLĘ” lub „DYNIĘ”, korzystając z wykrojów autorstwa Wioletty Matusiak, które powstały w ramach projektu „Balance place. Strefa ciszy w każdej szkole” z programu grantowego „Polska dostępna – dostępność do zaprojektowania”.

Do wspólnego szycia zaproszeni są wszyscy pracownicy lubelskich placówek oświaty oraz rodzice dzieci, które się w nich uczą.

Warsztat przyjazny autyzmowi.

 Informacje praktyczne:

Kiedy: 2 kwietnia 2023 r., godz. 14.00, 15.00, 16.00, 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: opiekunowie oraz osoby pracujące z dziećmi z wyzwaniami sensorycznymi

Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Prowadzenie: Wioletta Stafińska

Autyzm, jesteśmy tu! – pokaz filmu „Nadzwyczajni”
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają młodzież i osoby dorosłe na projekcję filmu „Nadzwyczajni”. Dzieło Nakache‘a i Toledano to kino pełne ciepła, które niektórych być może zmotywuje do wyciągnięcia pomocnej dłoni do tych, którzy nie są przystosowani do życia we współczesnym świecie. Bruno (Vincent Cassel) i Malik (Reda Kateb) są najlepszymi kumplami. Na pierwszy rzut oka wszystko ich dzieli – temperament, zainteresowania, a nawet religia. Łączy natomiast gorąca przyjaźń oraz fakt, że od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone. Nie wszystkim jednak metody Bruna i Malika są w smak. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej bierze pod lupę ich działalności i grozi zamknięciem ośrodków, przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. Wszystko dla dobra i zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.

Reżyseria: Olivier Nakache / Éric Toledano
Scenariusz: Olivier Nakache / Éric Toledano
Gatunek: Dramat
Produkcja: Francja
Nagrody: Nagroda Publiczności na festiwalu w San Sebastián oraz 8 nominacji do Cezara
Czas trwania: 116 min.

Kino przyjazne sensorycznie.

Informacje praktyczne:

Kiedy: 2 kwietnia 2023 r., godz. 18.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dla osób 13+

Wstęp wolny.

Zrozumieć autyzm – pokaz filmu „X+Y” oraz lekcja różnorodności
Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają klasy szkół podstawowych na projekcję filmu „X+Y”. Nathan to główny bohater filmu, nastoletni geniusz matematyczny. Świetnie rozwiązuje najbardziej skomplikowane zadania, ma jednak problemy z nawiązywaniem relacji z ludźmi, a szczególnie ze swoją matką. Jest jak żółw zamknięty w skorupie. Od dziecka zmaga się z autyzmem. Jedyną osobą, która rozumiała chłopaka, był tragicznie zmarły w wypadku samochodowym ojciec. Pozbawiony przyjaciół i małomówny Nathan marzy o wygranej w międzynarodowej olimpiadzie matematycznej. W przygotowaniach pomaga mu zupełnie nietypowy nauczyciel, pan Humphreys. Ostatni etap przed wielkim wydarzeniem, obóz naukowy w Chinach, wywołuje w bardzo zaplanowanym życiu Nathana spory zamęt. Czy poradzi sobie z tak irracjonalną siłą, jaką jest miłość?
Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja na temat neuroróżnorodności, tolerancji, wykluczeniu w grupach rówieśniczych. Podczas spotkania uczestnicy postarają się poszerzyć świadomość na temat spektrum autyzmu i jego przejawów oraz będą uczyć się wrażliwości na potrzeby kolegów z wyzwaniami.
Kino przyjazne sensorycznie

Reżyseria: Morgan Matthews
Scenariusz: James Graham
Gatunek: Komedia /Dramat
Produkcja: Wielka Brytania
Czas trwania: 104 min
Kino przyjazne sensorycznie.

 

Informacje praktyczne:

Kiedy: 3 kwietnia 2023 r., godz. 08.00 i 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: pokaz dla klas szkół podstawowych w wieku 11- 16 lat

Zapisy: przez formularz zgłoszeniowy, liczba miejsc ograniczona, udział bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń

 

Wystawa Autyzm Rysowany: oprowadzanie kuratorskie
Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają klasy szkół podstawowych na wystawę Autyzm rysowany z oprowadzaniem kuratorskim. Autyzm Rysowany to seria rysunków satyrycznych publikowanych w internecie w latach 2017–2019. Ich autorką jest Karolina „Szarosen” Plewińska, rysowniczka w spektrum autyzmu. W swojej twórczości w zabawny sposób próbuje ukazać wszystkie absurdy życia codziennego, z którymi mierzą się dorosłe osoby w spektrum autyzmu. Wprost wytyka błędne myślenie i szkodliwe stereotypy panujące w naszym społeczeństwie. Wszystkie sytuacje „opisane” w jej rysunkach – choć przedstawione w krzywym zwierciadle i przerysowane – wydarzyły się naprawdę. W Warsztatach Kultury w Lublinie będziecie mieli okazję pierwszy raz zobaczyć tę serię rysunków w formie wystawy.

Wydarzenie przyjazne autyzmowi.

 

Karolina „Szarosen” Plewińska – twórczyni komiksów internetowych i rysunków satyrycznych. Autorka między innymi komiksu „Grubas”, książeczki „Niejadek” i billboardów antyprzemocowych „Kochajcie mnie, mamo i tato”. Jej twórczość to wybuchowa mieszanka beztroskiego koloru oraz ciężkiego, czarnego humoru. W swoich komiksach porusza tematy ważne, takie jak błędy w wychowaniu i edukacji, szkodliwe stereotypy, inność. Stara się być głosem tych, których nikt nie słyszy.

Wydarzenie przyjazne autyzmowi.

Informacje praktyczne:

Kiedy: 5 kwietnia 2023 r., godz. 09.00, 10.00, 11.00,12.00, 13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7
Dla kogo: dla klas szkół podstawowych w wieku 12+

Zapisy: przez formularz zgłoszeniowy, liczba miejsc ograniczona, udział bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Spektrum zainteresowań: Budki dla ptaków

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają wszystkich młodych majsterkowiczów, którzy kochają naturę i chcą przyczynić się do jej ochrony, do wzięcia udziału w niezwykłym warsztacie! Podczas spotkania uczestnicy skonstruują budki lęgowe dla ptaków. Poznają zasady zawieszania i czyszczenia takich budek oraz ich małych mieszkańców, którzy będą mogli się do takich miejsc wprowadzić. Porozmawiają również o innych sposobach pomocy zwierzętom w mieście. Nie przegap okazji, aby wziąć udział w tym fascynującym wydarzeniu i zostań bohaterem miasta, pomagając bezbronnym stworzeniom!

Warsztat poprowadzi Jakub Orłowski, czyli Inspektor Bywak.

Warsztat przyjazny autyzmowi.

Informacje praktyczne

Kiedy:
15 kwietnia 2023
I grupa – godz. 11.00
II grupa – godz. 12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: dla dzieci i młodzieży w wieku 7–15 lat mówiących w języku polskim lub ukraińskim wraz z pełnoletnim opiekunem
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń

 

Wydarzenia organizowane są w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Projekt Sztuka Wrażliwości dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

designed by know-line.pl