Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przy ul. Peowiaków 12
zaprasza na wystawę Sylwii Lis-Persony
„Unikat. Sztuka papieru”.
Wernisaż odbędzie się 13 czerwca 2024 roku o godzinie 18.00,
a wystawę będzie można oglądać do 3 lipca 2024 r.
Papier nie pozwala zapomnieć, gromadzi notatki, ślady przeszłości, a z drugiej strony jest kruchy, łatwo ulega degradacji. Autorka- Sylwia Lis-Persona prezentuje kolekcję obiektów sztuki, których osnową jest papier unikatowy. Ręcznie czerpana materia jest nośnikiem zarówno trwałości jak i ulotności pamięci.
Artystka pokazuje nam swój osobisty fragment przestrzeni. Poprzez stosowane zabiegi: destrukcję, rekonstrukcję, cięcie, sklejanie, recykling, modyfikację jej prace stają się symbolem przemian czegoś zwykłego, towarzyszącego codzienności w unikat. Uważne oglądanie obiektów pozwala na dostrzeżenie wielorakich możliwości jakie stwarza włókno organiczne.
Technika ta daje odbiorcy możliwość wchodzenia w głąb dzieła sztuki, przez co i on staje się artystą interpretując po swojemu. Równocześnie nie zapominając, że obcuje z materią wziętą bezpośrednio z natury.
https://mbp.lublin.pl/component/djevents/details/2024-06-11/737-unikat-sztuka-papieru-13-czerwca
Wstęp wolny. Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Sylwia Lis-Persona
Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Styki. Studia podyplomowe ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Aneks w IV Pracowni Interdyscyplinarnej pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, Prof. ASP. Otrzymała podwójne wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie.
Jest członkiem ZPAP okręg lubelski. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa oraz unikatowego papieru ręcznie czerpanego. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in.wystawa w Instytucie Polskim w Bratysławie, wystawa towarzysząca 15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. Finalistka 11 Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej w Łodzi. Finalistka konkursu „ NanoArt” – Galeria Roi Doré w Paryżu oraz II Edycji Konkursu im. Paderewskiego „W służbie sztuce i ojczyźnie” organizowanego przez Galerię Roi Doré i platformę Art-maniac w Paryżu. Finalistka 10 Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Laureatka III nagrody w konkursie pt. „Porównania” zorganizowanym przez BWA w Sandomierzu.
Prowadzi galerię autorską INDYGO-ART w Kazimierzu Dolnym.