15 marca 2024 odbędą się uroczystości związane z 121. rocznicą urodzin Józefa Czechowicza.
Od 25 lat Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” prowadzi szereg działań animacyjnych, edukacyjnych i wydawniczych mających na celu popularyzację twórczości Poety. Zależy nam, aby świadomość znaczenia Czechowicza była powszechna wśród mieszkańców Lublina. Chcemy, aby dzień jego urodzin, był lubelskim Świętem Poezji.
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotował wydarzenia, mające na celu upamiętnienie urodzin Poety. Będą to:
O godzinie 9:30 na placu Tadeusza Witkowskiego (przed dawną Galerią Centrum) rozpocznie się symboliczne stwarzanie świata Poety – „Misterium druku i papieru – Kołysanki”. Podczas wydarzenia odbędzie się stemplowanie wierszy z „Kołysanek” oraz odwiedziny w teatrze jednego widza. Dodatkowo na murze Teatru im. J. Osterwy, w pobliżu miejsca urodzenia i zamieszkania Poety, zostanie umieszczony nieistniejący adres: Kapucyńska 3 oraz siedem wierszy-kołysanek, które „odsłonimy” w chwili rozpoczęcia działania „Urodziny Czechowicza”. Działaniom będzie towarzyszyć „Radio Poezji”, które będzie zachęcać do czytania wierszy Józefa Czechowicza, składania życzeń Poecie oraz informować o wydarzeniu. Natomiast „Listonosze Poczty Poezji” wyruszą rozdawać utwory z tomiku „Kołysanki”.
O godzinie 17.00 w sali czarnej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” rozpoczną się Urodziny Czechowicza. W roku 2001 powstał pomysł na coroczne spotkania upamiętniające urodziny Poety. Każdego roku zapraszanych jest kilkoro lublinian do odczytania najbardziej „lubelskiego” utworu – „Poematu o mieście Lublinie”. Od tego czasu „Poemat” podczas Urodzin przeczytało ponad 200 osób.
W tym roku nasze zaproszenie przyjęli:
Ewa Benesz – aktorka, performerka,
Urszula Gierszon – poetka, eseistka,
Paweł Krysiak – redaktor naczelny „Gazety Wyborczej w Lublinie”,
Anna Łyczewska – poetka, nauczycielka,
Beata Teter – nauczycielka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 19 w Lublinie,
Wojciech Turżański – były prezes Sądu Rejonowego w Lublinie.
Wydarzeniom towarzyszy akcja „Nie tylko poeci czytają Czechowicza”. W jej ramach zachęcamy do czytania wierszy Poety (indywidualnie i grupowo), nagrywanie ich (audio) i wysyłanie nagrań na adres: czechowicz@tnn.lublin.pl
Dodatkowe informacje:
Szczegóły: https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/urodziny-czechowicza-15-marca-2024-roku/
Urodziny Czechowicza: https://teatrnn.pl/czytanie-czechowicza/
Józef Czechowicz: https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/jozef-czechowicz-19031939/