Urodziny Józefa Czechowicza

Data dodania: 08 marzec 2024
Urodziny Józefa Czechowicza

15 marca 2024 odbędą się uroczystości związane z 121. rocznicą urodzin Józefa Czechowicza.

Od 25 lat Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” prowadzi szereg działań animacyjnych, edukacyjnych i wydawniczych mających na celu popularyzację twórczości Poety. Zależy nam, aby świadomość znaczenia Czechowicza była powszechna wśród mieszkańców Lublina. Chcemy, aby dzień jego urodzin, był lubelskim Świętem Poezji.

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotował wydarzenia, mające na celu upamiętnienie urodzin Poety. Będą to:

  • uliczna akcja „Kołysanki dla Poety”,
  • Urodziny Czechowicza.

O godzinie 9:30 na placu Tadeusza Witkowskiego (przed dawną Galerią Centrum) rozpocznie się symboliczne stwarzanie świata Poety – „Misterium druku i papieru – Kołysanki”. Podczas wydarzenia odbędzie się stemplowanie wierszy z „Kołysanek” oraz odwiedziny w teatrze jednego widza. Dodatkowo na murze Teatru im. J. Osterwy, w pobliżu miejsca urodzenia i zamieszkania Poety, zostanie umieszczony nieistniejący adres: Kapucyńska 3 oraz siedem wierszy-kołysanek, które „odsłonimy” w chwili rozpoczęcia działania „Urodziny Czechowicza”. Działaniom będzie towarzyszyć „Radio Poezji”, które będzie zachęcać do czytania wierszy Józefa Czechowicza, składania życzeń Poecie oraz informować o wydarzeniu. Natomiast „Listonosze Poczty Poezji” wyruszą rozdawać utwory z tomiku „Kołysanki”.

O godzinie 17.00 w sali czarnej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” rozpoczną się Urodziny Czechowicza. W roku 2001 powstał pomysł na coroczne spotkania upamiętniające urodziny Poety. Każdego roku zapraszanych jest kilkoro lublinian do odczytania najbardziej „lubelskiego” utworu – „Poematu o mieście Lublinie”. Od tego czasu „Poemat” podczas Urodzin przeczytało ponad 200 osób.

W tym roku nasze zaproszenie przyjęli:

Ewa Benesz – aktorka, performerka,

Urszula Gierszon – poetka, eseistka,

Paweł Krysiak – redaktor naczelny „Gazety Wyborczej w Lublinie”,

Anna Łyczewska – poetka, nauczycielka,

Beata Teter – nauczycielka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 19 w Lublinie,

Wojciech Turżański – były prezes Sądu Rejonowego w Lublinie.

Wydarzeniom towarzyszy akcja „Nie tylko poeci czytają Czechowicza”. W jej ramach zachęcamy do czytania wierszy Poety (indywidualnie i grupowo), nagrywanie ich (audio) i wysyłanie nagrań na adres: czechowicz@tnn.lublin.pl

Dodatkowe informacje:

Szczegóły: https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/urodziny-czechowicza-15-marca-2024-roku/

Urodziny Czechowicza: https://teatrnn.pl/czytanie-czechowicza/

Józef Czechowicz: https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/jozef-czechowicz-19031939/

 

designed by know-line.pl