W cyklu Nie tylko rock’n’roll koncert Krywania

Data dodania: 12 czerwiec 2020
W cyklu Nie tylko rock’n’roll koncert Krywania

12 czerwca, godz. 19.00, Studio im. Budki Suflera, w cyklu Nie tylko rock’n’roll koncert Krywania. Koncert otwarty dla publiczności.

Transmisja na antenie Radia Lublin. Streaming na www.radio.lublin.pl; profilu Radia Lublin na Facebooku i radiowym kanale YouTube.

Krywań to najpopularniejszy i najbardziej reprezentatywny pośród zespołów folkowych, sławiących muzykę i pieśni Podhala, Orawy i Spisza. Wyjątkowy zespół  na polskim rynku estradowym, prekursor muzyki stylizowanej folklorem, bez wątpienia  numer jeden w swoim gatunku muzycznym. W 1994 roku powstaje przebój zatytułowany Szalała,szalała, utwór znany i lubiany nie tylko w Polsce ale i zagranicą. Grany przez wszystkich: od typowej, komercyjnej, knajpy, poprzez dyskoteki do wielkich scen i renomowanych festiwali! Piosenki takie, jak OrawaStary dziod, Po dwa, Jare zytko, Tęskne śpiewanie, Góralski rap, Bez wójtowe pole  czy liryczne Co sie stało Boze  są wielkimi przebojami zespołu Krywań, których wykonania lub bisowania na każdym koncercie dopomina się publiczność.

Krywań to synonim specyficznego stylu w muzyce góralskiej dostosowanej do wymagań rynku komercyjnego, to synonim dobrego smaku i mistrzowskiej aranżacji. Jedna z najdłużej istniejących na polskim rynku folkowym grup, która do dzisiaj utrzymuje się w ścisłej czołówce tzw. „kasowych” zespołów obok Zakopowera, Golec uOrkiestry, Brathanków czy Trebuniów-Tutków. To rozpoznawalne brzmienie i swoisty styl muzyki. Krywań bawi i uczy, uczy młodzież tego, co kiedyś było wstydliwe, utożsamiania się z wsią polską, wyzbycia się małomiasteczkowego wstydu, doceniania „korzeni” i poczucia wartości. Poprzez liryczne, piękne teksty ballad góralskich opowiada o miłości i prostocie uczucia, opowiada o pięknie, które należy chronić i pielęgnować, w tym coraz bardziej materialistycznym, komercyjnym  życiu.

Zespół występuje w składzie: Halina Jawór – śpiew, Ryszard Jawór – gitara basowa, Maciej Gruchacz – gitara, śpiew, Franciszek Seman – instrumenty klawiszowe, śpiew, Tadeusz Stasik „Michałek“ skrzypce, Kamil Cudzich – perkusja, instrumenty perkusyjne.

designed by know-line.pl