W Krainie Ghibli: „Ruchomy zamek Hauru”, koncert z okazji Dnia Unii Lubelskiej i kolejne spotkanie z cyklu Las Literatury

Data dodania: 24 czerwiec 2024
W Krainie Ghibli: „Ruchomy zamek Hauru”, koncert z okazji Dnia Unii Lubelskiej i kolejne spotkanie z cyklu Las Literatury

Ruchomy zamek Hauru to kolejny triumf wyobraźni i jedna z najbardziej popularnych animacji Hayao Miyazakiego. Tym razem autor zabiera widzów do świata pełnego kontrastów, magii i steampunkowej technologii.

Animacja to historia nieśmiałej Sophie pracującej w sklepie z kapeluszami. Pewnego dnia dziewczyna spotyka tajemniczego mężczyznę, który ratuje ją z opresji, używając swoich czarodziejskich mocy. Zazdrosna o względy młodzieńca wiedźma rzuca na Sophie straszliwą klątwę i przemienia ją w 90-letnią staruszkę. Szukając sposobu na zdjęcie uroku, dziewczyna trafia do ruchomego zamku, należącego do czarodzieja Hauru. Wraz z magiem i jego niezwykłymi towarzyszami, Sophie wyrusza w niesamowitą podróż, podczas której odkrywa siłę przyjaźni, odwagi i miłości. Przekonuje się, że prawdziwe piękno tkwi w ludzkim wnętrzu, a magia jest wszędzie wokół nas.
To niezwykła adaptacja powieści Diany Wynne Jones o tym samym tytule, na bazie której japoński mistrz stworzył autonomiczne dzieło w swoim niepodrabialnym stylu.

W produkcji widać charakterystyczne dla Miyazakiego motywy: samodzielna dziecięca bohaterka, wędrówki między światami, antywojenna narracja. Tym, co wyróżnia film, jest fantazyjna scenografia zamku kroczącego na mechanicznych nogach oraz wyjątkowo wzruszająca fabuła o próbie zrozumienia młodzieńczej tożsamości.

W Krainie Ghibli: Ruchomy zamek Hauru
26 czerwca, godz. 19:00
Kino CK

designed by know-line.pl