XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek / 8-15 maja

Data dodania: 05 maj 2023
XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek / 8-15 maja

przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń w bibliotecznym kalendarzu – XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – 8 – 15 maja.

Z tej okazji nasze filie przygotowały szereg atrakcji dla czytelników. W programie m.in. wystawy, warsztaty i spotkania autorskie.

XX edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbędzie się pod hasłem: Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA! Autorką hasła jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu.

Zapraszamy do naszych Filii na przygotowane z tej okazji wydarzenia.

Biblioteka to miejsce, do którego zaglądamy z przyjemnością – czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub Facebooka. Jej oferta jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie w niej coś interesującego. Może to być naukowa odpowiedź na zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Właśnie dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i utożsamić się z nią. Jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas.

Harmonogram wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie internetowej MBP Lublin:

Program:

WYSTAWY

Filia nr 13, ul. Grażyny 13, 81 525-08-85
11 maja (czwartek), godz. 16.30 – wernisaż wystawy Roberta Wosia pt. „Barwy natury, fotografie przyrody okolic Opola Lubelskiego”
Robert Woś uwiecznia kadry miejsc, wydarzeń i ludzi od lat 80-tych ubiegłego wieku. Ukończył Kazimierską Akademię Fotografii. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody i redaktor czasopisma „Łowiec Lubelski”. Uczestnik i organizator plenerów zdjęciowych, prowadzący warsztaty, pasjonat fotografii krajobrazowej i reportażowej. Laureat wielu konkursów. Komponując kadr wykorzystuje światło i cień, przez co jego zdjęcia są pełne emocji i niepowtarzalnego nastroju.

 

Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka  85, tel. 81 525-86-44
10 maja (środa), godz. 13.00 – „Radosna twórczość” – wystawa malarstwa Bożeny Wysok-Gańskiej, malarki amatorki
Artystka przedstawia piękno i niepowtarzalność przyrody w technice olejnej.

 

Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich  5, tel. 81 741-62-36
8 maja (poniedziałek), godz. 18.00 – „Wypisać imię złudzeniom” – wernisaż malarstwa Marii Majki Zuzańskiej
W obrazach prezentowanych na wystawie Maria Majka Zuzańska porusza tematykę trudnych emocji, jakimi są poczucie osamotnienia, tęsknota, smutek, wstyd, żal poczucie odrzucenia, czy zawiedziona nadzieja. Przepracowując malarsko te uczucia Artystka posługuje się głównie postacią ludzką przetworzoną w różnoraki sposób. Narrację zawartą w obrazach dopełniają wiersze autorstwa Marii Majki Zuzańskiej.

 

Filia nr 31, ul. Nałkowskich 104, tel. 81 744-71-69
10 maja (środa), godz. 17.00 – Ireneusz Targoński- „Piórkiem i dłutkiem”
Ireneusz Targoński – absolwent Państwowych Szkół Budownictwa, Wyższej Szkoły Inżynierskiej i Politechniki Lubelskiej. Członek chóru „Nadzieja” w Michowie oraz Ligi Ochrony Przyrody. Prezes Klubu Seniora Naczelnej Organizacji Technicznej. Motocyklista, żeglarz. Wystawę prac jego autorstwa będzie można oglądać do 30 czerwca.

 

Filia nr 34, ul. Judyma  2a, tel.  81 466-59-12
8 maja (poniedziałek), godz. 17.00 – wernisaż wystawy ilustracji Katarzyny Wójcik „Dalej w noc…”
Autorka prac jest ilustratorką, graficzką i absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz grafiki projektowej w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania. Największą pasją artystki jest ilustracja książkowa. Jej prace można znaleźć m. in. w zbiorze „Bajki o Lublinie” autorstwa Weroniki Czerniak wydanym przez Urząd Miasta Lublin i w „Baśniach i legendach polskich” wydanych przez wydawnictwo Ibis. W swoich ilustracjach, wykonanych w całości przy pomocy tabletu graficznego przedstawia najczęściej nocne, mroźne światy i ich baśniowych mieszkańców. Choć tworzy głównie z myślą o dzieciach, stara się przemycić w pracach garść mroku i tajemnicy, które mogą zainteresować także dorosłych. Wystawa eksponowana do końca maja.

 

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20, tel. 81 311-00-02
8 – 28 maja (poniedziałek), godz. 17.00 – „Komiksowe przygody Karoliny”
Wystawa prac uczennicy kl. 8 Karoliny Niećko. Prezentowane prace były nagradzane w konkursach komiksowych.

 

Filia nr 40, ul. Sławin 20, tel. 81 511 10 76
8 – 31 maja – „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka – 5 lat razem” – wystawa fotografii
Tematem wystawy będzie podsumowanie pięcioletniej działalności biblioteki, a także prezentacja prac Uczestniczek i Uczestników aktualnych zajęć artystycznych. Na fotografiach zobaczymy przekrój pięciu lat wspólnej drogi pod hasłem „Biblioteka Na Poziomie”.

 

SPOTKANIA

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 81 466-62-02
9 – 11 maja – „Spacery biblioteczne dla młodzieży”. Godziny do ustalenia, prosimy o kontakt telefoniczny.
Trasa nr I – Plac Litewski, dawne pałace i historia Krakowskiego Przedmieścia (zwiedzanie najbliższej okolicy Filii nr 2 MBP). Czas trwania zwiedzania połączony z prezentacją multimedialną historii budynku Centrum Kultury w Lublinie wyniesie ok. 1,5 godziny.
Trasa nr II – Pisarze i poeci związani z Lublinem oraz zabytki architektoniczne na trasie zwiedzania. Czas trwania zwiedzania – ok. 2,5 godziny.

Spacery biblioteczne mają na celu zachęcić młodzież do korzystania z różnorodnych form działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej, poszerzyć wiedzę o Lublinie, przybliżyć postacie poetów i pisarzy oraz przedstawicieli z różnych dziedzin kultury. Zwiedzanie w ramach Tygodnia Bibliotek poprowadzi Luiza Dutkowiak – bibliotekarz MBP, historyk sztuki, przewodnik miejski i terenowy.

10 maja (środa), godz. 17.00 – „Polub się z wersem” Warsztaty twórczego pisania
Warsztaty w ramach Tygodnia Bibliotek mają na celu stworzenie otwartej i inkluzywnej przestrzeni do zebrania inspiracji, rozbudzenia weny twórczej oraz podzielenia się napisanymi podczas wydarzenia tekstami. Punktem wyjścia do stworzenia własnych tekstów będą wybrane przez prowadzącą frazy poetek i poetów współczesnych. Zapraszamy na wydarzenie wszystkich – niezależnie od wieku, wykształcenia czy wcześniejszej styczności z twórczym pisaniem. Warsztaty poprowadzi Ola Kanar – absolwentka Twórczego pisania na Uniwersytecie Wrocławskim, animatorka wydarzeń poetyckich, slamerka.

12 maja (piątek), godz. 17.00 – „Wycieczka do Izraela czy pielgrzymka do Ziemi Świętej?”
Spotkanie z cyklu Inny wymiar podróży.
Doktor Beata Anna Obydzińska – były pracownik Instytutu Bibliotekoznawstwa UMCS, wieloletni bibliotekarz w Kalifornii – opowie nam o swojej podróży do Izraela, podzieli się osobistymi wrażeniami z wyjazdu oraz zwróci uwagę na różnice i kontrasty pomiędzy Izraelem „świętym” a Izraelem „świeckim”. Spotkanie połączone będzie z prezentacją zdjęć z podróży oraz książek przedstawiających Izrael z różnorodnych perspektyw.

 

Filia nr 6, Al. Racławickie 22, tel. 81 710-38-73

8 maja (poniedziałek) – rozdawanie czytelnikom zakładek wykonanych własnoręcznie przez pracownice Bioteki

9 maja (wtorek), godz. 12.00 – „Jerzy Nowosielski: kolory zbawienia”
Wykład na temat twórczości Jerzego Nowosielskiego. Dr Agnieszka Kuczyńska, historyczka sztuki, pracuje w Instytucie Nauk o Sztuce KUL. Zajmuje się sztuką XIX i XX wieku.

10 maja (środa), godz. 11.00 – „O chochliku, który mieszka w Biotece”
Bajka wymyślona przez bibliotekarki będzie opowiedziana dzieciom.

11 maja (czwartek), godz. 17.00 – „Nowosielskie malowanie”
Warsztaty malarskie inspirowane twórczością Jerzego Nowosielskiego. Podczas warsztatów wykonywane będą małoformatowe prace malarskie na drewnie.

12 maja (piątek), godz. 16.00 – „Domino” – pokaz kreatywnego układania klocków domino w wykonaniu dzieci i młodzieży

 

Filia nr 11, ul. Lwowska  6, tel. 81 747-43-54
9 maja (wtorek), godz. 8.45 – „Szaleństwa z alfabetem”.
Warsztaty tworzenia książek sensorycznych.
Każdy uczestnik będzie miał okazję własnoręcznie stworzyć książkę sensoryczną dla dzieci. Spotkanie adresowane jest do dzieci w wieku 5 – 6 lat, liczba miejsc ograniczona, max. 20 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

11 maja (czwartek), godz. 10.00 – „Życie pieniądza. Historia powstania i funkcjonowania środków płatniczych”
Spotkanie poświęcone jednostkom płatniczym i monetarnym w Polsce i na świecie poprowadzi Grzegorz Sztal, pasjonat, historyk, kolekcjoner, założyciel
Prywatnego Muzeum Historycznego Znaki Czasu, który przybliży uczestnikom genezę pieniędzy, ich funkcje oraz zmiany jakim na przestrzeni wieków ulegały. Zostaną udostępnione do obejrzenia eksponaty z prywatnej kolekcji prowadzącego. Prelekcji będzie towarzyszyć także prezentacja multimedialna.

 

Filia nr 18, ul. Głęboka  8a, tel. 81 525-10-91
„Biblioteka – Moja, Twoja, Nasza planeta” – cykl spotkań dla grup zorganizowanych w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika
10 maja, godz. 10.00
11 maja, godz. 9.30
12 maja, godz. 10.00

 

Filia nr 26, ul. Leonarda 16, tel. 81 525-64-39
8 maja (poniedziałek), godz. 17.00 – Spotkanie autorskie z Anna Nieznaj
Anna Nieznaj – autorka książek „Błąd warunkowania” i „Dolina niesamowitości” oraz licznych opowiadań, recenzji i fanfików.

9 maja (wtorek), godz. 17.00 – Spotkanie autorskie z Franciszkiem Piątkowskim
Słowianie wczoraj i dziś, czyli co nam zostało z wiary słowiańskich przodków. Mitologia słowiańska w Uniwersum Powiernika

11 maja (czwartek), godz. 17.00 – „Różne oblicza poezji” – wieczór poetycki
W wydarzeniu wezmą udział: Irena Bogucka, Jadwiga Jaśkowiak, D’Aria Galicka, Agnieszka Szady, Arkadiusz Rytelewski, Krzysztof Księski

 

Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka  85, tel. 81 525-86-44
15 maja (poniedziałek), godz. 10.00 – „Jak pokonywać przeciwności losu”? – spotkanie z dziećmi

 

Filia nr 29, ul. Kiepury  5, tel. 81 741-92-94
10 maja (środa), godz. 16.00 – „Książkowa biżuteria” – warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych: przyjdź na warsztat i stwórz swój unikalny wisior w kształcie książki.

12 maja (piątek), godz. 16.00 – „Zakładka do książki” – warsztaty plastyczne dla dzieci 7+. Przyjdź i zrób własną, oryginalną zakładkę – dbaj o książki.

 

Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich  5, tel. 81 741-62-36
10 maja (środa), godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Jackiem Gallantem i rozmowy o Bałkanach w oparciu o książkę „Pisane w kotle”
Jacek Gallant – prawnik, dziennikarz, były wiceprezydent Lublina, ekspert rynku pracy, zasobów ludzkich i zarządzania. Spotkanie wokół książki „Pisane w kotle” dotyczy wojen w byłej Jugosławii i obecnej sytuacji na Bałkanach i w Kosowie, w którym autor spędził 6 lat.

 

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20, tel. 81 311-00-02

9 maja (wtorek), godz. 10.00 – „Świat w kolorach” – relaksacyjne prace z akwarelą – artystyczne warsztaty plastyczne.

12 maja (piątek), godz. 16.45 – Dyskusyjny Klub Książki dla Nastolatków. Spotkanie wokół książki Lauren Wolk „Rok, w którym nauczyłam się kłamać”.

 

Filia nr 40, ul. Sławin 20, tel. 81 511 10 76
8 maja (poniedziałek), godz. 16.30 – „Warsztaty z papieroplastyki”
Podczas rodzinnych warsztatów plastycznych wykonamy girlandy z kolorowych kwiatów, które ozdobią naszą bibliotekę. Spotkanie przeznaczone dla rodziców z dziećmi. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy w bibliotece.

 

10 maja (środa), godz. 16.30 – „Szkatułka – spotkanie niespodzianka”
Szkatułka – zajęcia artystyczne dla kobiet, wieńczące całoroczny cykl comiesięcznych spotkań. Temat spotkania będzie niespodzianką dla Uczestniczek. Tytułowa „szkatułka” jest miejscem pełnym niespodzianek, inspiracji i twórczej wolności. Uczestniczki będą mogły dać się ponieść swojej wyobraźni.

 

12 maja (piątek), godz. 18.00 – „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka. Fiesta z okazji pięciolecia działalności Biblioteki na Poziomie.”
Fiesta w Bibliotece na Poziomie będzie świętem bibliotekarzy, czytelników i wszystkich sympatyków naszej biblioteki. Zapraszamy serdecznie wszystkich Uczestników cyklicznych spotkań odbywających się w naszej filii:, miłośników literatury, naszych przyjaciół i wszystkie osoby współpracujące z nami na wspólne świętowanie pięciu lat istnienia Biblioteki na Poziomie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zapraszamy

designed by know-line.pl