XXVIII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie Wojciechów 2022

Data dodania: 30 czerwiec 2022
XXVIII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie Wojciechów 2022

 

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie informuje, że w dniu 28 czerwca 2022 r. (wtorek)
rozpoczną się XXVIII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie, realizowane przy wsparciu Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem realizowanego zadania jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego.

Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 450 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 18 do 52 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane z pracą w metalu, ale także programista, dojarz czy biotechnolog. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.

W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie  z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła oraz Stanisław Wozowicz.

 

Program imprezy:

28 czerwca –  Przyjazd i zakwaterowanie uczestników –  Biuro Warsztatów, Wieża Ariańska

Godz. 10.00 – Rozpoczęcie XXVIII Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich – spotkanie organizacyjne (Wieża Ariańska – siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie)

 • Zwiedzanie Muzeum Kowalstwa
 • GODZINA 14.00 – ROZPALENIE PALENISK KOWALSKICHPOCZĄTEK ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH PRZY WIEŻY ARIAŃSKIEJ
 • Omówienie zasad BHP pracy w kuźni, właściwości cieplnych metali, zapoznanie
  z podstawowymi narzędziami kowalskimi, nauka rozpalania ogniska kowalskiego, zasady ekonomicznego gospodarowania koksem.

28 czerwca – 9 lipca –  Nauka podstawowych technik kowalskich, zdobnictwa, regeneracja narzędzi kowalskich oraz pokazy technik i umiejętności kowalskich w wykonaniu  mistrzów – instruktorów.

Wykłady teoretyczne:

 1. Marketing w sprzedaży wyrobów kowalskich
 2. Rekonstrukcja historycznych wyrobów kowalskich na bazie kanonów średniowiecznych
 3. Przepisy prawne w prowadzeniu kuźni
 4. Podstawy projektowania wyrobów kowalskich
 5. Historia kowalstwa polskiego – regionalizm w kowalstwie polskim.

Ponadto:

 1. Pokaz podkuwania konia, pokazy kucia w wykonaniu mistrzów, dzień współpracy z .

10 lipca – Uroczyste zakończenie XXVIII Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich.

 

Jednocześnie informujemy, że w dniach 8 – 10 lipca w Wojciechowie odbywać się będą XIX Ogólnopolskie Spotkania Kowali, w których swój udział zapowiedziało 20 drużyn z całej Polski a także z Czech i Węgier.
W ramach imprezy odbędzie się Sympozjum kowalskie, Konkursy Kowalstwa Artystycznego, Kiermasz wyrobów kowalskich, wystawa prac, pokazy kucia, występy zespołów artystycznych i wiele atrakcji dla dzieci.

Szczegółowe informacje na stronach: www.gokwojciechow.plwww.kowale.com.pl

designed by know-line.pl