Zaginął w akcji” – pokaz diaporam Radosława Bułtowicza / Galeria Labirynt

Data dodania: 07 marzec 2023
Zaginął w akcji” – pokaz diaporam Radosława Bułtowicza / Galeria Labirynt

„Zaginął w akcji” – pokaz diaporam Radosława Bułtowicza

 

Kiedy: 11.03.2023 (sobota), pokazy odbywają się o godz. 18.00, 18.20, 18.40
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wydarzenie nieprzyjazne dla osób wrażliwych na intensywne bodźce sensoryczne.
Wstęp: w cenie biletu do galerii
Prowadzenie: Radek Bułtowicz

 

Galeria Labirynt zaprasza na widowisko na pograniczu filmu i fotografii. Pokazowi diaporam Radosława Bułtowicza będzie towarzyszyć ścieżka dźwiękowa w wykonaniu Maliny i Ady Bułtowicz. Wydarzenie zaaranżowane w przestrzeni wystawy „Piosenka o mojej rodzinie”.

 

Jak zapowiada Radek: – Czy ucieczka to dobry sposób na przebodźcowanie? Czy pustostany i nieużytki to słuszny cel pielgrzymki? Czy matecznik jest ziemią obiecaną dla Włóczykija? Skąd bierze się chęć dezercji społecznej, niczym u samotnego pingwina-kamikadze? Próbą odpowiedzi na te pytania, będzie udźwiękowiona projekcja analogowa o charakterze performatywnym. Realizacja jest inspirowana melodeklamacją Maliny Bułtowicz prezentowaną na wystawie „Piosenka o mojej rodzinie”.

 

A co to takiego ta diaporama? Inspiracja da tego rodzaju pokazów pojawia się już w początkach historii fotografii. Wielki pionier tej dziedziny Louis Daguerre jeszcze przed wynalezieniem metody utrwalania obrazów stworzył tzw. diorame – technikę oświetlania przezroczystego obrazu w taki sposób, że uzyskuje się złudzenie ruchu.

 

Diaporama natomiast to projekcja statycznych obrazów za pomocą przynajmniej dwóch rzutników analogowych – takich, jakie kiedyś używane były w szkole czy w kościele. Pokazom slajdów powinna towarzyszyć ścieżka dźwiękowa. Z takiego przemyślanego połączenia składników audialnego i wizualnego powstaje spektakl stanowiący formę pośrednią między filmem a fotografią. Szczególnie fascynujące jest to, że mimo zastosowania nieruchomych obrazów pokaz diaporam wygląda niemal jak film.

 

Inspiracji w tworzeniu takiego spektaklu można szukać w koncertowych widowiskach z lat 60. XX wieku – wyjątkowo efektowne są prace artystów współpracujących z grupą Pink Floyd.

 

Radek /eRBu/ Bułtowicz – wizualny „oprawca” koncertów, spektakli teatralnych i wydarzeń m.in. z: Grażyną Auguścik, Tomaszem Stańko, Johnem Scofieldem, grupami Morion Trio, Dazkarieh, Ścianka, Melt Yourself Down. eRBu realizuje „mapping” sceny lub wnętrza, w myśl idei, że ekran to za mało. Często używa płynów w wizualizacjach – korzysta m.in. z diaskopów, co daje możliwość „zfalowania” ekranu i całej przestrzeni. Wymienione ornamenty tła wraz z wrażeniem animacji poklatkowej realizuje za pomocą urządzeń analogowych!

designed by know-line.pl