Zrealizowany z ogromnym rozmachem spektakl w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Data dodania: 04 grudzień 2023
Zrealizowany z ogromnym rozmachem spektakl w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie

W piątek 8 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się premiera „Między światami. Dybuk. Esej sceniczny” w reżyserii Radka Stępnia. To wyjątkowy spektakl, który trzeba koniecznie zobaczyć!
Dlaczego warto obejrzeć najnowszy spektakl Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie? Zachwycające kostiumy, poruszająca muzyka, wysmakowana scenografia, wyjątkowa choreografia, to wszystko składa się na zrealizowany z nieprawdopodobnym rozmachem spektakl stawiający pytania o sens i aktualny wymiar duchowości oraz o to, co pozostało dziś z dawnego żydowskiego Lublina. Z dramatu An-skiego zaczerpnięte został fragmenty tekstu, który stał się pretekstem, łączącym dylematy współczesnego artysty z krajobrazem żydowskiego miasta i szerzej rozumianą kulturą chasydzką w tej części świata.

– Ważne było słuchanie scenariusza i słuchanie reakcji widzów. Dzięki temu wiedziałem, który fragment zaskoczył, a co trzeba było przyciąć – mówi Radek Stępień, reżyser „Między światami. Dybuk. Esej sceniczny”. – Ważne też były rozmowy o Lublinie, przebywanie w Lublinie, wizyty Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” i wysłuchiwanie zebranych tam nagrań nieżyjących już mieszkańców miasta, pamiętających żydowski Lublin. A tego żydowskiego Lublina zupełnie już nie ma, ale co bardzo ciekawe być może jego mieszkańcy przewidzieli to, ale zostali zlekceważeni. Mam tu na myśli m.in. Widzącego z Lublina. Być może pomylili tylko wojny, bo zamiast Stalina i Hitlera, wskazali Napoleona i ówczesnego cara Rosji. W obu tych czasach ludziom towarzyszyło poczucie końca czasów. Towarzyszy nam ona także teraz: pandemia, wojny, głód… Dlatego myślę, że przyjrzenie się temu, jak oni myśleli o końcu czasów i jak na koniec czasów chcieli się przygotować, jest coś warte uwagi.

W tym tygodniu serdecznie zapraszamy widzów także na Małą Scenę, gdzie od piątku do niedzieli (8-10 grudnia) oglądać będzie można „Antygonę w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego. Według Jana Kotta to jedna z trzech najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku. Akcja rozgrywa się w środowisku bezdomnych i imigrantów zamieszkujących slumsy i dzielnice nędzy w jednej z największych i najbogatszych metropolii świata. Ukochany Anity umarł, a jego ciało wywiózł z parku ambulans. Zarządzeniem burmistrza Nowego Jorku wszyscy bezdomni chowani są w zbiorowych grobach na wyspie. Kobieta postanawia wykraść ciało i odprawić godny pochówek w parku, tam gdzie żyli. Zgodnie z zasadą decorum bohaterami tragedii Sofoklesa byli królowie… Mistrzowskim zabiegiem Głowackiego jest przełamanie tej zasady. Dramatopisarz opowiada o ludziach biednym, którym można odebrać wszystko, ale nie godność. Sztuka ma charakter ostrej, śmiesznej i uniwersalnej tragifarsy, która dotyka każdego z nas.
REZERWACJE I ZAKUP BILETÓW
Bilety na spektakle można kupić online za pośrednictwem serwisu Bilety24.pl
https://www.bilety24.pl/…/teatr-im-juliusza-osterwy-w…
a także mailowo, telefonicznie lub bezpośrednio w kasie teatru
+48 81 532 42 46
+48 605 274 673
kasa@teatrosterwy.pl
wt.-pt. 13:00-19:00
sb.-nd. 16:00-19:00

designed by know-line.pl