projekt #ZnajdźRzemieślnika – Zrób sito z Antonim Małkiem

Data dodania: 11 wrzesień 2023
projekt #ZnajdźRzemieślnika – Zrób sito z Antonim Małkiem

Zapraszamy do udziału w warsztatach rzemieślniczych z Antonim Małkiem. Będzie to okazja do poznania rzemieślnika i jego pracy. Podczas warsztatu wykonamy tradycyjne sito oraz dłubane łyżki drewniane. Warsztaty organizowane są w ramach projektu #ZnajdźRzemieślnika realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska” edycja 2023.

#ZnajdźRzemieślnika – Antoni Małek

Podczas warsztatu wykonamy tradycyjne sito oraz dłubane łyżki drewniane. Antoni Małek pochodzi ze wsi Bukowa położonej na terenie Lasów Janowskich (woj. lubelskie). Są to bliskie okolice Biłgoraja, w którym od XVII wieku prężnie rozwijało się sitarstwo. Z czasem rzemiosło to stało się rozpoznawalną marką miasta i okolicznych wsi – zdecydowana większość mieszkańców zajmowała się wyrobem sit oraz ich sprzedażą. Szukając rynków zbytu, sitarze biłgorajscy wędrowali nie tylko po regionie i kraju – zasięg ich wędrówek obejmował obszar między odległymi zakątkami Rosji a Turcją. Rzemieślnicy ci stworzyli swoją odrębną kulturę, wpłynęli także na ekonomiczny rozwój miasta. Wraz ze zmniejszaniem potrzeby i znaczenia wyrobu sit, region stracił ważną siłę napędową, która przez wieki wpływała na jego charakter. Jednak tradycje sitarskie (w o wiele mniejszej skali) zachowały się wśród mieszkańców okolicznych miejscowości. Wśród osób, które zajmowały się wyrobem sit, był m.in. ojciec pana Antoniego Małka. Nauczył on tego fachu swojego syna, który podjął się kontynuacji rodzinnych tradycji pracy w drewnie.

Kiedy: 16 września 2023 r. (sobota)
warsztat wyrobu sita – 10.00–12.00
warsztat wykonywania dłubanych łyżek – 14.00–16.00
Gdzie: wieś Rzeczyce, gmina Frampol. Dokładna lokalizacja zostanie podana osobom zakwalifikowanym do udziału w warsztacie.
Dla kogo: dla osób 16+
Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, o przyjęciu na wydarzenie decyduje sposób odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.
Udział bezpłatny. Dojazd oraz prowiant we własnym zakresie.

 

Projekt #ZnajdźRzemieślnika
Słowa kluczowe, hasła i hashtagi to wskazówki ułatwiające poszukiwania, pomagające znaleźć interesujące nas zagadnienie. Projektem #ZnajdźRzemieślnika chcemy wspomóc tych, dla których celem podobnych poszukiwań jest lokalna kultura ludowa. Pragniemy zaciekawić, opowiedzieć i dać impuls. Osobom, którym temat ten jest obcy – impuls do zainteresowania się własną kulturą regionalną; tym, którzy chcą wiedzieć i umieć więcej – motywację oraz możliwość rozwoju. W naszych działaniach nie skupiamy się jednak wyłącznie na odbiorcach, ale także na samych mistrzach tradycyjnego rzemiosła. Dzięki projektowi będą mieć oni okazję do zachowania swojej historii, opowiedzenia o dziedzictwie, w którym wyrośli i któremu poświęcili całe swoje życie, do znalezienia uczniów i kontynuatorów, a także do bycia docenionym – tak w najbliższej społeczności lokalnej, jak i o wiele szerzej. Wychodząc od małych miejscowości, w których dane tradycje tworzyły się i do dziś zachowały, dajemy szansę na to, by prezentowały się one także w nowych środowiskach i okolicznościach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska” edycja 2023.

Wystawa #ZnajdźRzemieslnika

W ramach projektu podczas Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński mogliśmy także oglądać wystawę poświęconą pracy pana Małka. Dzięki fotografiom wykonanym przez Mateusza Bornego mieliśmy okazję towarzyszyć twórcy podczas poszukiwania odpowiednich sosen, późniejszej obróbki drewna i oprawiania sit. Podziwialiśmy przyrządy i narzędzia pomagające mu w pracy. We wrześniu, wystawę można oglądać w Biłgorajskim Centrum Kultury.

Kiedy: 11.09-03.10 2023
Gdzie: Biłgorajskie Centrum Kultury, ul. T. Kościuszki 16
Wstęp wolny

designed by net-line.pl