Podczas najbliższego spotkania w Lublinie (27.01) indywidualne rozmowy z prawnikiem na temat zawartej umowy kredytowej zostaną poprzedzone wykładem, w czasie którego zainteresowani dowiedzą się: co mogą zrobić i jak uzyskać pomoc, zanim podejmą decyzję o tym, czy sprawę kredytu skierować do sądu. W czasie wykładu eksperci odpowiedzą też na pytania z sali.
Dyżur w Lublinie już 27 stycznia (piątek). Informacji będzie udzielał ekspert z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Miejsce i czas: Urząd Miasta, plac Króla Władysława Łokietka 1, pokój 3, od 10:00 do 15:00.
Kredyty „frankowe” spędzają sen z powiek wielu ludziom. Umowy zawierają często klauzule, które są niejasne, niejednoznaczne i nieczytelne dla klientów. Niektóre z nich można podważać jako niedozwolone. Ale do pomocy potrzeba prawników specjalizujących się w prawie bankowym.
W rozwiązywaniu problemu może pomóc wiele instytucji. RPO i RF porozumieli się, by – dzięki sieci Biur Terenowych Rzecznika Praw Obywatelskich – informacje ekspertów z Warszawy były łatwiej osiągane w całym kraju.
Rzecznik Finansowy wspiera ludzi – na każdym etapie sporu z instytucją finansową. Od poradnictwa telefonicznego i mailowego, przez oficjalne postępowania interwencyjne i polubowne, aż po wspieranie klientów na etapie postępowania sądowego tzw. istotnymi poglądami w sprawie.
Wiedząc, jakie są możliwości działania, „frankowicze” mogą podjąć właściwe w ich sytuacji działania i poprawić swój los. Nie zapominajmy, że umowy kredytowe są różne, dlatego tak ważne jest, by wykorzystać wszystkie indywidualne metody rozwiązywania problemu.
Jak będzie wyglądała pomoc RPO i Rzecznika Finansowego?
Na początek w każdym z wymienionych miast organizujemy JEDEN dyżur ekspercki.
Jeśli ktoś chce skorzystać z informacji specjalistów od finansów i prawników, powinien przynieść swoją umowę kredytową.
W czasie spotkania będzie mógł zasięgnąć informacji, jakie działania w jego sytuacji wchodzą w grę i jak może wyglądać pomoc Rzecznika Finansowego, jeśli zainteresowany zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu.
Sprawami umów frankowych zajmą się specjaliści od finansów i prawnicy, którzy specjalnie po to przyjadą z Warszawy. Przywiozą też ze sobą materiały informacyjne m.in. ulotki i publikacje od Komisji Nadzoru Finansowego.