Wspomnienia przyjaciół ks. Ryszarda Tujaka

Data dodania: 04 marzec 2011

[size=18][b]Miejska Biblioteka Publiczna[/b]
zaprasza na promocję książki
[size=24]„Krzyżyk na czole…”[/size]
[b]wspomnienia przyjaciół ks. Ryszarda Tujaka[/b]
[b]zebrane przez Andrzeja Szymczakowskiego[/b]
10 marca 2011r., godz. 10.00
Filia nr 2 MBP, ul. Hempla 5[/size]

#1lW marcu obchodzona będzie pierwsza rocznica śmierci ks. Ryszarda Tujaka.
Przez wiele lat ks. Ryszard Tujak był duszpasterzem osób niesłyszących. Msze w języku migowym odprawiał już w latach 60. XX wieku. Tego języka nauczył się jeszcze w seminarium. Potem jako pierwszy w Polsce organizował rekolekcje i pielgrzymki niesłyszących. W ostatnich latach odprawiał msze św. w języku migowym dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie.
Ks. Ryszard Tujak był współautorem słownika migów religijnych. Przez osiem lat był także kapelanem więziennym w Zamościu. W 2007 roku został uhonorowany nagrodą "Angelusa" w kategorii "wyobraźnia miłosierdzia".
Przez wiele lat ks. Ryszard Tujak współpracował z Radiem Lublin. Ale przede wszystkim był księdzem, który zawsze miał czas dla ludzi, dla biednych, dla potrzebujących – wspomina ks. Tadeusz Pajurek ze Stowarzyszenia Misericordia.

#2lAndrzej Szymczakowski mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty, był wieloletnim przyjacielem ks. Ryszarda Tujaka. Mimo, iż od urodzenia jest przykuty do wózka i wymaga specjalnej troski w najdrobniejszych szczegółach, „duszę ma rogatą, buntowniczą”, a jego credo życiowym są słowa: „Wszelkie plany Boże realizują się przez ludzi”.
Po śmierci przyjaciela postanowił wydać wspomnienia innych przyjaciół ks. Tujaka. Pomogło mu w tym Wydawnictwo GAUDIUM.
Andrzej Szymczakowski jest niezwykle aktywnym człowiekiem. Pisze od zawsze i bierze udział w licznych konkursach literackich, konferencjach oraz akcjach charytatywnych (Pomóż dzieciom przetrwać zimę). W 2004 roku brał udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Książka ponad podziałami”, gdzie wygłosił prelekcję pt. „Książka jako źródło inspiracji twórczej artysty niepełnosprawnego”. Współlokatorzy Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty wybrali go na przewodniczącego rady mieszkańców.

Serdecznie zapraszam w imieniu Pana Andrzeja Szymczakowskiego.

designed by know-line.pl