Wypisz, wymaluj – (nie)literackie strefy kreatywności

Data dodania: 03 czerwiec 2019

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie 
przygotowała dla dzieci (7-12 lat) i młodzieży (13-18 lat) projekt „Wypisz, wymaluj – (nie)literackie strefy kreatywności”,
 który w spójny i kompleksowy sposób łączy cykle warsztatowe, spotkania autorskie i wydarzenia aktywizujące twórczo różne grupy wiekowe.

Projekt „Wypisz, wymaluj – (nie)literackie strefy kreatywności” w spójny i kompleksowy sposób łączy cykle warsztatowe, spotkania autorskie i wydarzenia aktywizujące twórczo różne grupy wiekowe w szczególności: dzieci (7-12 lat) i młodzież (13-18 lat).

Jego realizacja odbywać się będzie w trzech Filiach MBP w Lublinie (29, 38, 40) położonych w sąsiadujących ze sobą dzielnicach (Czechów, Sławin, Szerokie). Działania będą oscylować wokół wątków tematycznych łączących literaturę ze sztukami wizualnymi. Projekt podejmuje działania edukacyjno-animacyjne, stymulujące rozwój i kreatywność. Dzięki niemu filie biblioteki staną się przestrzenią do twórczych eksperymentów ze słowem i obrazem.

W każdej z Filii w ramach tzw. stref kreatywności zostaną zrealizowane wydarzenia związane z przenikaniem się słowa i obrazu. Dzięki zaplanowanym warsztatom uczestnicy będą mieli doskonałą okazję do twórczego spędzenia wolnego czasu, eksperymentów ze słowem i obrazem, pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin, a jednocześnie zdobycia pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą. Dowiedzą się w jaki sposób powstaje graffiti, komiks, druk i decoupage na tkaninie. Poznają tajniki tworzenia krojów pisma i pracy dziennikarskiej. Zaprojektują i wykonają własne grafiki, memy, napiszą hasła promujące czytanie.

 

Strefa kreatywności w Filii nr 29 będzie skupiona wokół podobieństw i różnic, które można zaobserwować pomiędzy odbieraniem treści wyrażonej jedynie słowem, a odbieraniem przekazu wyrażonego zarówno słowem, jak i obrazem. Spotkania będą koncentrować się wokół dwóch obszarów: słowo w sztuce ulicy – warsztaty street-art oraz słowo w komiksie – laboratorium tworzenia historyjek obrazkowych. Działania będą realizowane w oryginalny i ciekawy sposób, tak aby zachęcić do aktywności jak najszerszą grupę młodych ludzi. Każdy z cykli podsumowany zostanie otwartym eventem aktywizującym społeczność lokalną. Zaplanowano również wystawę komiksów stworzonych podczas warsztatów oraz wykonanie muralu.

 

W strefie kreatywności Filii nr 38 każde spotkanie będzie łączyć w sobie wykorzystanie współczesnego trendu na ikoniczność, hasłowość i popkulturowe ujęcie słowa i obrazu poparte podstawą literacką. “Notes młodej pisarki" to spotkanie autorskie oraz warsztaty literackie, które przeprowadzi znana, polska autorka książek dla dzieci i młodzieży – Ewa Nowak. Pod hasłem “Lubię czytać, jestem trendy" odbędą się zajęcia bazujące na preferencjach czytelniczych uczestników. "Pisanie jest na topie” – pokaże, że ręczne tworzenie własnych krojów pisma i prostych grafik wciąż ma ogromną siłę przekazu i może sprawiać wiele przyjemności. “Literacki kontent wizualny” będzie próbą syntezy nowego języka obrazowego, popularnego wśród młodzieży (memów) z wątkami literackimi. Jako podsumowanie prac warsztatowych zostanie zaprezentowana wystawa memów literackich.

 

Sfera kreatywności w Filii nr 40 będzie skoncentrowana wokół literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz problemu popularyzacji czytelnictwa wśród tych grup odbiorców poprzez różne kanały. Zagadnienie będzie potraktowane w sposób nowatorski i atrakcyjny dla młodych ludzi. Warsztaty obejmą dwa bloki tematyczne. Pierwszy to słowo – tutaj uczestnicy będą szlifować swoje umiejętności pisarskie w różnych formach pod okiem dziennikarza. Drugi blok to obraz i jego wykorzystanie w celach promocji czytelnictwa i książki. Warsztaty z kreowania form graficznych zostaną zakończone wernisażem. Dodatkowo w ramach działań łączących słowo i obraz, odbędą się warsztaty z kaligrafii skierowane do różnych grup wiekowych.

 

Program:

Filia nr 29 MBP

ul. Kiepury 5a

CZERWIEC

27, 28.06 – "Laboratorium komiksu" – warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży

LIPIEC

4, 5.06 – "Laboratorium komiksu" – warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży

9, 11, 16, 18, 23, 25.07 – "Mural literacki" – warsztaty street-art dla młodzieży

 

Filia nr 38 MBP

ul. Relaksowa 25

CZERWIEC

5.06 – “Notes młodej pisarki” – spotkanie autorskie z Ewą Nowak

5.06 – “ABC pracy pisarskiej” – warsztaty literackie

6, 10, 17.06 – “Lubię czytać, jestem trendy” – warsztaty tworzenia motywów literackich na tkaninie

17.06- “Literacki kontent wizualny” – warsztaty tworzenia memów

LIPIEC

2.07- “Literacki kontent wizualny” – warsztaty tworzenia memów

3, 4, 10.07 – “Pisanie jest na topie!” – warsztat z kreatywnego wykorzystania liternictwa

 

Filia nr 40 MBP

ul. Sławin 20

CZERWIEC

4, 11.06 – “Pytaj, czytaj, pisz!” – warsztaty dziennikarskie

24, 25, 26, 27.06 – “Kultura – widzisz więcej” – warsztaty plastyczne

29.06 – “Małe dzieło – litera” – warsztaty z kaligrafii

LIPIEC

1, 8.07 – “Małe dzieło – litera” – warsztaty z kaligrafii

 

Informacje i zapisy:

Filia nr 29 tel. (81) 741 92 94

Filia nr 38 tel. (81) 311 01 12

Filia nr 40 tel. (81) 511 10 76

 

designed by net-line.pl