Wystawa fotograficzna "Spojrzenia"

Data dodania: 25 czerwiec 2012

Spojrzenia

Spojrzenia, to tytuł wystawy uczestników warsztatów fotograficznych, które odbywały się od października w MOK w Świdniku.

Pierwsza część wystawy to zdjęcia z pleneru ulicznego na świdnickim targowisku, który miał miejsce w grudniu 2011 roku. Fotografie te przedstawiają świdnicką codzienność, jako zbiór fascynujących obrazów. Druga część wystawy to cykle fotograficzne, będące osobistym spojrzeniem uczestników warsztatów na wybrane tematy. Mimo iż treść prac jest różna, to ich wspólnym mianownikiem jest własna tożsamość autorów zdjęć.

Wystawa jest zbiorem tak zwanej 'fotografii amatorskiej’, w której zdjęcia są robione przez autora dla autora i zazwyczaj trafiają "do szuflady". Nie są przeznaczone, ani przyzwyczajone do spotkań z publicznością. Fotografie prezentowane na wystawie są bardzo osobistą rejestracją tego, co intryguje, interesuje, fascynuje lub niepokoi ich autorów. To właśnie ich osobisty wymiar nadaje im najważniejsze znaczenie, a nie sytuacja czy przedmiot, który przedstawiają. Dzięki temu, możemy nie tyle obcować z fotografiami, co poprzez nie poznawać cząstkę świata ich autorów.

Wystawa jest także działaniem na przekór temu, w jaki sposób dziś traktowane jest samo medium. Każdego dnia powstają setki milionów zdjęć na całym świecie. Robimy je, ale ich nie oglądamy, staliśmy się kolekcjonerami obrazów, ale nie widzami. Co gorsza, przestaliśmy dostrzegać w fotografiach ich twórców. Dziś traktujemy zdjęcie jak bezpański byt. Głównym przeznaczeniem fotografii amatorskiej jest twardy dysk komputera, leżenie w odpowiednim katalogu bez żadnych szans na bycie przez kogoś dostrzeżonym. Wystawa Spojrzenia daje szansę poszczególnym fotografiom, nie tylko na wyjście z komputera, zmianę materii z wirtualnej na realną, ale i możliwość spotkania się z odbiorcami. Przywraca fotografiom ich pierwotną funkcję, staje się językiem, komunikatem wysłanym w przestrzeń, który zrozumieć możemy, jeśli dostrzeżemy, że przed każdą fotografią stał człowiek z aparatem.

Ponieważ jest to fotografia osobista, jest zatem najbardziej wiarygodna. Nie domaga się poklasku, nie jest nachalna, nie próbuje niczego nikomu udowodnić, nie uwodzi widza efekciarstwem, jest po prostu osobistą decyzją człowieka. Wydaje się, że dzięki temu fotografia amatorska właśnie jest najbliższa udzielenia odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak naprawdę fotografujemy?

Wernisaż: 28.06.2012, Strefa Sztuki w Galerii Venus II piętro, godzina 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 26.07.2012, w godzinach od 9.00 do 16.00

Autorzy zdjęć:
Paulina Buda
Monika Burdan
Anna Daniło
Magdalena Gładysz
Mariusz Kozak
Marta Krawczyk
Monika Lipińska
Dominika Mączka
Małgorzata Pastusiak
Irena Ślepaczuk
Kasia Żurek

designed by know-line.pl