Miejska Biblioteka Publiczna
zaprasza
od 8 – 26 stycznia 2018 na wystawę ikon Doroty Filip
FINISAŻ wystawy
25 stycznia 2018, godz. 15.00
Filia nr 37, ul. Bazylianówka 85, tel. 81 742-12-87
Wystawa prezentuje wybrane ikony wykonane przez Dorotę Filip z Bieszczadzkiej Pracowni Ikon Krzyża Świętego w Sanoku. W programie wykład i prezentacja wystawy.
Ikona to obraz sakralny powstały w kręgu kultury bizantyńskiej, wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne, charakterystyczny dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym prawosławnego i greckokatolickiego.
Słowo „ikona” pochodzi z języka greckiego – εικων, eikón – i oznacza obraz, podobieństwo, wizerunek. W tradycji Kościoła Wschodniego ikona jest wyobrażeniem, który przedstawia wiernym miejsce obecności Boga i nośnik Jego łaski. Ikona posiada wielkie bogactwo duchowe.
Ukazuje w całej pełni uczestnictwo człowieka w życiu Bożym poprzez świętość, gdyż przedstawia osobę, która tę świętość osiągnęła. Dlatego życie malarza ikon wymaga od niego modlitwy postu
i umartwienia. Ikona nie jest malowana lecz pisana modlitwą i błogosławieństwem Ducha Świętego.
Oddajemy cześć ikonie nie ze względu na jej podobieństwo z przedstawioną osobą, lecz ze względu na podobieństwo do Boga.
Jak mówi autorka: Ikona to wypisane kolorami imię Boga, to okno do wieczności, poprzez które można zobaczyć Boży świat.
Dla św. Jana z Damaszku wszystko właściwie jest obrazem czyli ikoną. W każdym człowieku znajduje się obraz – ikona Boga. Święty Jan z Damaszku mówił, że pierwszą ikonę sporządził sam Bóg. On bowiem zrodził Syna czyli swoje Słowo – zrodził tym samym swoje podobieństwo, swój żywy obraz.
Proces powstawania ikony jest niezmienny od stuleci. Pisze się ikony na desce, która jest symbolem krzyża Chrystusowego.
Dorota Filip mówi: Mam tę łaskę, że mogę pisać ikony na podobraziach, które bez mała mają 150 lat. Daje to gwarancję, że podobrazie takie nie popęka. Do pisania ikon używam farb temperowych rozpuszczanych w żółtku kurzym. Do złocenia używam złota w płatkach. Złoto w ikonie nie wyraża koloru lecz rzeczywistość nieba, obecną wśród nas.
Dziękuję Bogu, że poprzez pisanie ikon przyszedł On z łaską nawrócenia, oraz doświadczenia Jego bliskości i miłości. Poprzez pisanie ikon pragnę oddać Bogu chwałę. Dzięki Niemu miałam możliwość ofiarowania Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI ikony Świętego Cyryla i Metodego podczas Jego pierwszej pielgrzymki do Polski.