Zakład Rzeźby i Technik Szklarskich Instytutu Sztuk Pięknych UMCS
Wydział Artystyczny UMCS
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Lublin
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
serdecznie zapraszają na wystawę jubileuszową
przygotowaną z okazji 50-lecia pracy twórczej
prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki
Wernisaż – 21 czerwca 2013 r., godz. 17.00
Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego
Lublin, ul. Narutowicza 4
Prof. Sławomir Andrzej Mieleszko – urodzony 30 kwietnia 1938 r. w Nowym Swierżniu, powiat Stolpce, województwo nowogródzkie. W 1963 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu (Wydział Rzeźby; dyplom w pra¬cowni profesora Bazylego Wojtowicza). Od 1975 r. związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; wieloletni dyrektor Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS.
Autor kilkuset rzeźb pomnikowych, w tym 23 rzeźb plenerowych i 19 monumentalnych dzieł rzeźbiarskich upamiętniających wydarzenia z historii Polski, m.in. Pomnika Konfederacji Tyszowieckiej (Tyszowce 1964), Pomnika Partyzantów (Tomaszów Lubelski 1966), Pomnika Dzieci Zamojszczyzny (Lublin 1969), Pomnika Zwycięstwa (Radzyń Podlaski 1970), Pomnika Nieznanego Żołnierza (Świdnik 1974), Pomnika Leopolda Staffa (Skarżysko Kamienna 1979), Pomnika Martyrologii Żydów Lubelskich (Lublin 1985). Rzeźby prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki eksponowano na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od 1989 r. zajmuje się również malarstwem, wystawiał swoje prace malarskie na pokazach indywidualnych w Polsce i za granicą.
Prof. Sławomir Andrzej Mieleszko jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy twórczej, nagród Wojewody Lubelskiego i Rektora UMCS przyznanych za pracę dydaktyczną. Został również odznaczony Medalem Ministra Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Prace prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki – rzeźby i obrazy – znajdują się w zbiorach instytucji i kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Włoszech, Kanadzie, USA, Meksyku, Australii i Izra¬elu.
W działalności artystycznej prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki w zakresie rzeźby można wyróżnić dwie kategorie: prace zlecone, eksponowane przeważnie w miejscach publicznych i prace, których temat i użyte materiały są wynikiem indywidualnej decyzji artysty. Rzeźby, należące do pierwszej kategorii, to głównie pomniki, popiersia i statuy, upamiętniające wydarzenia oraz postaci historyczne. W dziełach, należących do drugiej kategorii, artysta – wolny od ograniczeń i wymagań konkursu, czy zlecenia – ma możliwość eksperymentowania.
W ostatnich swoich pracach prof. Sławomir Andrzej Mieleszko ukazuje wierzenia i legendy, obrazuje dobre i złe demony. Proste acz silne w działaniu formy oraz miękkie linie nadające dziełom charakter snu, zdecydowanie przyczyniają się do określenia jego rzeźbiarskiego stylu. Tendencja do abstrakcji pojawia się w wielu pracach rzeźbiarza.
Seria płaskorzeźb z brązu zaskakuje dynamiką form, jakby rodzących się i żyjących na powierzchni dzieła. Proste postaci, wyraźnie wyrzeźbione, tworzą obraz pełen ruchu.
Jednym z ostatnich dzieł artysty jest „Dedal i Ikar”. Rozmowa. Charakterystyczne elementy kompozycji to skrzydła, których kształty tworzą ciekawą formę.
Prof. Sławomir Andrzej Mieleszko tworzy swoje dzieła od ponad pięćdziesięciu lat, cieszy się uznaniem i zasłużoną renomą w Polsce i na świecie.