Wystawa lubelskiego bursztynu w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Data dodania: 25 maj 2023
Wystawa lubelskiego bursztynu w Ogrodzie Botanicznym UMCS

W poniedziałek, 29 maja 2023 r. o godz. 12:00 zapraszamy na wernisaż wystaw pn. „Drzewa bursztynem płakały” i „Lubelski bursztyn”, który odbędzie się w Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS (wejście od ul. Willowej).

 

Uniwersytet Dziecięcy UMCS i „Botanik” zapraszają na dwie wystawy: „Drzewa bursztynem płakały” – obrazy inspirowane bursztynem autorstwa wybitnej lubelskiej malarki Krystyny Rudzkiej-Przychody oraz „Lubelski bursztyn” – kolekcję dra Lucjana Gazdy, naukowca, geologa i kolekcjonera bursztynu. Ekspozycje są wynikiem ich wieloletniej współpracy opartej na fascynacji bursztynem, tworząc tym samym historię tzw. lubelskiego bursztynu.

Debiutem była wystawa „Zapamiętać las” w 2013 roku na Zamku w Janowcu. Został tam wystawiony obraz Rudzkiej-Przychody pn. „Bursztynowy las”. Janowiec, w sąsiedztwie którego przypuszczalnie przebiegała granica morza eoceńskiego i rosnących dalej na zachód żywicujących lasów enigmatycznej Pinus succinifera, nieprzypadkowo stał się areną światowej premiery bursztynu z Lubelszczyzny. Od momentu ekspozycji jednego obrazu („Bursztynowy las”) Krystyny Rudzkiej-Przychody, towarzyszącej konferencji pn. „Lubelski bursztyn” w Chełmie, ten surowiec z Lubelszczyzny zaczęto nazywać Lubelskim bursztynem. Od tego czasu odsłanianie tajemnic eoceńskiego, słonecznego kamienia i zielonych glaukonitów ziemi lubartowskiej nabrało tempa. Bursztyn pojawił się na kilku wystawach malarstwa Rudzkiej-Przychody w Zamościu i Lublinie (Przenikanie czasu z materią, 2016), Kazimierzu Dolnym (Bursztyn w świetle dwóch księżyców, 2017), Wieliczce (Ballada o Lubelskim Bursztynie, 2018) oraz Lublinie (Bursztynowy trójkąt. Magiczny symbol Unii, 2019).

Wystawy dostępne są dla zwiedzających w dniach 29 maja-20 czerwca br. w Dworku Kościuszków (w godzinach otwarcia Dworku).
Ponadto informujemy, że 29 maja (poniedziałek) w godzinach wernisażu wstęp do Dworku Kościuszków jest bezpłatny.

Ekspozycje przygotowane zostały w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetu państwa (Program Ministra Edukacji i Nauki „Społeczna odpowiedzialność nauki – popularyzacja nauki i promocja sportu”, projekt pn. „Złoto Lubelszczyzny – Lubelski Bursztyn”). Więcej szczegółów znajduje się na stronie: lubelskibursztyn.umcs.pl

 

designed by know-line.pl