WYSTAWA: Niepozowane – Un-Posed

Data dodania: 19 sierpień 2016

Nieupozowanie i nieustawienie zdjęcia to podstawowa zasada fotografii ulicznej. Fotograf musi obserwować, dostrzegać to, czego inni nie zauważają. Są też tacy, którzy niemal uprzedzają wypadki – wcześniej widzą, że ktoś ciekawie ubrany wejdzie za moment w promień słońca, przejeżdżający wagon zasłoni reklamę, albo pędzący – stworzy ciekawy, rozmyty drugi plan. Do większości zdjęć ulicznych trzeba mieć też sporo szczęścia.

 

#1C

Bohaterem wystawy „Niepozowane” jest człowiek. Znajdujemy go w bardzo różnych sytuacjach – codziennego jeżdżenia do pracy, w trakcie rytuału religijnego lub wypoczynku. Fotografie ośmiorga autorów powstałe w bardzo różnych miejscach na świecie układają się w opowieść o współczesnej kondycji człowieka. Jak się zachowuje, czym się otacza, jakie emocje wyraża w miejscach publicznych. Co nas z nim łączy? Czy odnajdziemy siebie w podobnych sytuacjach? Czy gdzieś już widzieliśmy te sceny? Niepozowane, migawkowe, ulotne, chwilowe. Mijamy je codziennie.

„Niepozowane” to polska nazwa kolektywu Un-Posed i także tytuł zbiorowej wystawy. Prezentujemy zarówno najlepsze jak i najnowsze zdjęcia znanych w środowisku fotografii ulicznej autorów.

Autorzy zdjęć: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Tomasz Kulbowski, Marta Rybicka oraz Adrian Wykrota.

Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska

„NIEPOZOWANE” Wystawa fotografii kolektywu Un-Posed
20.08–18.09.2016 / Wernisaż 20.08.2016, 19:00
Spotkanie autorskie 20.08.2016, 17:00

Kolektyw Un-Posed powstał w 2011 roku z inicjatywy Damiana Chrobaka. Ten najbardziej rozpoznawalny polski kolektyw skupiony wokół fotografii ulicznej, po przerwie, powrócił na początku 2016 roku w nowej odsłonie. W skład reaktywowanej grupy wchodzą: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Joanna Kinowska (kuratorka), Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Tomasz Kulbowski, Marta Rybicka oraz Adrian Wykrota. Nadrzędnym celem grupy jest kształtowanie kreatywności i świadomości wizualnej dotyczącej przestrzeni publicznej oraz promowanie osiągnięć polskich fotografów ulicznych.

Fotografia uliczna opiera się na rejestrowaniu niezwykłych zdarzeń, symboli czy anegdot, ukrytych w codziennych sytuacjach, dziejących się w miejscach publicznych, ale niezauważanych przez większość ludzi. Pomimo tego, że członkowie kolektywu poruszają się w tym samym obszarze zainteresowań, każdy z nich ma odrębny, indywidualny styl, co pokazuje złożoność i potencjał tkwiący w fotografii ulicznej. Jedno jest wspólne i konieczne: wyprzedzanie zdarzeń, bycie bardzo blisko sytuacji i ludzi, fotografowanie codziennie – cierpliwe, instynktowne wypatrywanie decydujących momentów, wartych utrwalenia w kadrze ułamków sekund.

Zdjęcia kolektywu Un-Posed prezentowane były na wystawach w Leica Gallery w Warszawie, podczas Miesiąca Fotografii w Berlinie, a także w ramach międzynarodowych projektów Eastreet i Street Photography Now. 20 sierpnia 2016 roku w Lublinie, otwarta zostanie pierwsza po reaktywacji i jak dotąd największa w historii kolektywu wystawa, zatytułowana „Niepozowane”. Zawierać będzie aż 70 fotografii, w specjalnej aranżacji, w tym zdjęcia nie publikowane i nie wystawiane wcześniej.

Wystawa zaprezentowana zostanie w Brain Damage Gallery, mieszczącej się w Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, 20-029 Lublin. Wernisaż odbędzie się w sobotę 20 sierpnia 2016 o godzinie 19:00. O oprawę muzyczną wernisażu zadbają słabi prezenterzy. Przed wernisażem, o godz 17:00, odbędzie się spotkanie autorskie i dyskusja z udziałem kolektywu. Wystawa czynna będzie do 18 września 2016.

Więcej informacji o Un-Posed: www.un-posed.com

Organizatorzy: Brain Damage Gallery & Un-Posed.
Współorganizator: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Wystawę zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

 

designed by net-line.pl