Wystawa Sensuii Oikawy w Galerii Gardzienice

Data dodania: 09 czerwiec 2011

Galeria Gardzienice,

należąca do Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

zaprasza na wernisaż wystawy

Sensui Oikawy „Pisane sercem”

Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a w Lublinie

Patronat honorowy Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio, Japonia.

Wernisaż wystawy: 22.06.2011r, godz. 18.00

Warsztaty z kaligrafii: 22.06.2011r, godz. 18.40

Wstęp wolny

Na wernisażu wystawy artystka opowie o swojej twórczości, sztuce i tradycjach japońskich a także zagra na koto- tradycyjnym instrumencie japońskim.

#2c

Na wystawie zaprezentowane zostaną malowane tuszem ilustracje do starych, a także współczesnych poematów napisanych w kana, odwołujących się do barwnego okresu Heian.

Artystkę wyróżnia bogata paleta kolorów, i podłoże, na które składa się ręcznie wyrabiany czerpany papier z dodatkiem prawdziwego złota, o niezwykłej fakturze, stającej się elementem ekspozycji.

O swoich pracach artystka mówi hakubiohu, czyli połączenie dwóch stylów- sumi-e, inaczej obrazu malowanego czarnym tuszem i znaków kanji, które są równie ważne jak obraz, i jest to poezja.

Dzieła artystki powstają głównie na papierze, ale maluje ona także na japońskich kimonach, pasach do kimono zwanych obi, na jedwabiu roztopionym woskiem, na jedwabiu tuszem, pisze na specjalnie wypalonej glinie, rzeźbi.

#3c
Sensui Oikawa. ur 1951 r. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Kaligrafii i Sztuki, przewodnicząca Szkoły Kaligrafii Japońskiej (Principal of Japan Art Caligraphy School), właścicielka Galerii Sztuki Japońskiej (Japan Art Gallery) .

Wystawy:krajowe (Japonia, corocznie kilka) i międzynarodowe w tym wystawy w takich miejscach jak: Bułgariia (Sofia), Rosja (Moskwa), Italia (Rzym), Austria , Francja (Paryż), Egipt (Kair), Korea (Seul), Polska (Zamość), Niemcy (Waimar, Ludlstadt), USA, Czechy (Praga).

Artystka pochodzi z artystycznej rodziny, jest trzecim pokoleniem praktykującym kaligrafie- pradziadek (pseudonim artystyczny Senryu) , ojciec (Seishu) i ona (Sensui)

szczegółowe informacje na: www.gardzienice.art.pl

kurator wystawy: Zuzanna Zubek

Oprawa graficzna: Jacek Gański

designed by know-line.pl