Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Otwarcie: 23.11.2018 (piątek), godz. 19.00; wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Agnieszka Bajbak) oraz na język angielski (Krystian Kamiński)
Wystawa czynna do 20.12.2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny
Wystawa opiera się na koncepcji sześciu pojęć – „Lekkości”, „Dokładności”, „Szybkości”, „Przejrzystości”, „Wielorakości”, „Zwartości”, które mają pomóc w zrozumieniu procesu nieustannej transformacji współczesnego świata, który u Calvino znajduje odzwierciedlenie głównie w literaturze i języku, choć jego odbicie możemy znaleźć również w szeroko pojętej sztuce, społeczeństwie, kulturze. Tych sześć pojęć, które Calvino opisuje jako uniwersalne wartości, składa się jednocześnie na dziedzictwo minionych i przyszłych pokoleń. Stanowią one również ramy działań we współczesnych praktykach artystycznych zaangażowanych w tematykę związaną z szeroko pojętą problematyką społeczną i kulturalną, ale też krytyką instytucjonalną czy ideami dotyczącymi przyszłości. Po trzydziestu latach od opublikowania esejów podejmiemy próbę zweryfikowania prognoz Calvino i przyjrzymy się ponownie zagadnieniom związanym z dziedzictwem ludzkości, cywilizacją i zbiorową wyobraźnią.
W wystawie biorą udział: Adam Lee, Albano Leal Ribeiro, Alice Pouzet, Arnaud Caquelard, Cristina R. Vecino, Esther Gatón, Fabio Tasso, Garance Alves, Laura Robertson, Luca Arboccò, Ludomir Franczak, Magdalena Franczak, Pranas Griušys, Ricardo Suárez, Sébastien Camboulive, Tjasa Kalkan, Victor Hugo Martín Caballero, Yane Calovski i Hristina Ivanoska, Zlatko Kopljar.
Kuratorka: Branka Benčić
Branka Benčić – chorwacka kuratorka i historyczka sztuki; w ciągu ostatniej dekady była kuratorką wystaw zbiorowych, projektów artystycznych i pokazów filmowych w kraju i za granicą. Jest wykładowczynią i autorką publikacji dotyczących sztuki współczesnej. Jej kuratorskie zainteresowania koncentrują się na sztuce współczesnej, sztuce wideo i filmie, a także historii wystawiennictwa w byłej Jugosławii. Jest kuratorką wystawy Horizion of Expectations – Chorwacki Pawilon na 57. Biennale w Wenecji (2017). Obecnie jest zaangażowana w kilka projektów i inicjatyw, między innymi jest dyrektorką artystyczną w Apoteka – Space for Contemporary Art; założycielką i kuratorką Cinemaniac –Think – projektu badawczego Festiwalu Filmowego w Puli (Chorwacja) i kuratorką Artists Cinema – cyklu projekcji filmowych odbywających się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu.
Wystawa realizowana w ramach projektu „CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.