Wystawa studenckich filmów w technologii AR (rozszerzona rzeczywistość) w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Data dodania: 07 czerwiec 2022
Wystawa studenckich filmów w technologii AR (rozszerzona rzeczywistość) w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Ogród Botaniczny UMCS zaprasza na wernisaż wystawy studenckich filmów w technologii AR – „Garden Movie”, który odbędzie się 9 czerwca br. o godz. 13.00 na terenie Ogrodu, w Dworku Kościuszków.

Cykl filmów „Garden Movie” powstał pod wpływem wystawy lubelskiej artystki Krystyny Rudzkiej-Przychody pn. „Noblistka zapisana w zieleni”, prezentowanej w Dworku Kościuszków na jubileusz 75-lecia Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w 2019 r. oraz materiałów o roślinach Marii, opracowanych przez dr Grażynę Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS. Na ich podstawie powstaje wydawnictwo pod tym samym tytułem. Inspiracją do obu wystaw było zamiłowanie Marii Curie-Skłodowskiej do roślin. Przyroda stanowiła dla niej istotny element życia osobistego i naukowego, łączyła ją z nauką. Stosunek do przyrody wyrażała w wielu wystąpieniach naukowych, czerpała swoją wiedzę z natury.

 

Świat roślin noblistki: jawory, dęby, lipy, głogi, mahonie, azalie, jałowce, róże, irysy, wrzosy, hortensje, barwinki, zawilce, pelargonie, akacje, złotokapy, lilie, glicynie, jaskry, nenufary, kaczeńce możemy zobaczyć spacerując po Ogrodzie Botanicznym UMCS. Na wystawie poznajemy ten świat w interpretacji studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Autorzy filmów używając współczesnej technologii AR (tzw. rzeczywistość rozszerzona), poprzez zastosowanie metafor, ilustrują obrazowo rośliny i wyrażają swój stosunek do natury. Wystarczy udać się na spacer po Ogrodzie Botanicznym i zauważywszy tabliczkę z kodem QR zeskanować go smartfonem, aby przenieść się w świat wyobraźni autorów filmów.

 

Osobą czuwającą nad realizacją filmów jest opiekunka artystyczna oraz kuratorka ekspozycji – dr hab. Joanna Polak, prof. PJATK, która stworzyła również czołówkę do wystawy.

 

Wystawa czynna będzie od 9.06.2022 do 31.10.2022 r. w godzinach otwarcia Ogrodu Botanicznego UMCS. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja pn. „Noblistka zapisana w zieleni” Krystyny Rudzkiej-Przychody, prezentowana w Dworku Kościuszków.

designed by know-line.pl