Wystawa „Więźniowie Majdanka”

Data dodania: 19 lipiec 2011

Rocznica likwidacji obozu i otwarcie wystawy „Więźniowie Majdanka”

Państwowe Muzeum na Majdanku i Towarzystwo Opieki nad Majdankiem zapraszają 22 lipca 2011 r. na uroczystości poświęcone 67. rocznicy likwidacji KL Lublin. Głównym punktem obchodów będzie ceremonia pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, a następnie otwarcie wystawy plenerowej „Więźniowie Majdanka”. Początek uroczystości o godzinie 13.00.

W trakcie ceremonii głos zabierze Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska. Udział w uroczystościach zapowiedzieli także byli więźniowie obozu z kraju i zagranicy, wśród nich Holender Jan van Kuik, którego biogram znajdzie się na wystawie.

Po złożeniu kwiatów i wieńców przy Pomniku Walki i Męczeństwa uczestniczy obchodów przejdą na III pole więźniarskie, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa „Więźniowie Majdanka”. Ukazując wybrane sylwetki byłych więźniów obozu, którzy reprezentowali różne grupy narodowościowe, jest ona formą symbolicznego upamiętnienia wszystkich ofiar. Oprócz biogramów, fotografii i dokumentów poświadczających pobyt w obozie na ekspozycji będzie można zobaczyć przedmioty znalezione na terenie obozu po jego likwidacji, a także przeczytać fragmenty grypsów wysyłanych z obozu. Autorkami scenariusza są Beata Siwek-Ciupak i Marta Grudzińska, natomiast o aranżację plastyczną zadbał Krzysztof Kokowicz.

W świetle najnowszych ustaleń przyjmuje się, że w latach 1941-1944 na Majdanek przywieziono blisko 150 tys. osób. W obozie zginęło około 80 tys. osób, w tym 60 tys. Żydów.

designed by know-line.pl