Wystawa "… z wikliny"

Data dodania: 22 sierpień 2012

[b]wystawa "… z wikliny"

20-26 sierpnia, godz. 14:00-18:00
Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5A[/b]

Jeszcze do niedzieli 26 sierpnia oglądać można w Galerii Gardzienice wystawę „… z wikliny” przygotowaną przez Fundację Kultura Enter w ramach Letniej Szkoły Plecionkarstwa odbywającej się podczas tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego. Prezentuje ona wykorzystanie w sztuce współczesnej wikliny, materiału znanego z rzemiosł, a tradycyjnego. Od lat wykorzystywana do wyplatania przedmiotów codziennego użytku dla artystów stała się inspiracją i tworzywem. Cięta, wyginana, zaplatana, łączona z innymi materiami otrzymuje nowe zadania i nowe miejsca. Prace, często powstające na plenerach w korespondencji z naturą, w przestrzeni galerii nabierają nowych znaczeń, skojarzeń i odniesień. Organiczna materia jaką jest wiklina pobudza wyobraźnię do tworzenia, jest materią której odbiór możliwy jest za pomocą różnych zmysłów. Możliwości pracy z wikliną są szerokie. Formy przestrzenne, płaskie, łączone z drewnem, papierem, metalem poddawane są ciągłej metamorfozie spowodowanej „starzeniem się” materii organicznej.

Artyści zaproszeni do udziału w wystawie prezentują indywidualne doświadczenia i techniki pracy twórczej stąd widzimy odwołanie do rzeźby, malarstwa, tkaniny, czy rysunku.
Wystawa jest drugą odsłoną prezentacji wikliny artystycznej. Pierwsza miała miejsce podczas pleneru artystycznego „… z wikliny” realizowanego w lipcu 2010 roku w Ogrodzie Saskim w Lublinie.

Wystawa czynna do 26 sierpnia. Wstęp wolny. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

W wystawie udział biorą:
Stanisław Dziubak, Aleksandra Herisz, Katarzyna Krzykawska, Aneta Pliszka, Maria Polakowska- Prokopiak, Elżbieta Piórecka, Narcyz Piórecki, Aleksandra Zuba-Benn, Anna Waszczuk, Stanisława Zacharko-Łagowska.

Elżbieta Piórecka
Urodzona w Jaśle w 1968 r. W 1989 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu o kierunku Tkactwo Artystyczne prowadzone przez Ewę i Włodzimierza Dominiaków. W latach 90. XX w. mieszkała i pracowała we Francji. W 2007 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w pracowni Tkaniny Eksperymentalnej pod kierunkiem Profesor Jolanty Rudzkiej-Habisiak. Obecnie mieszka w Przemyślu. Od roku 2002 jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina”. Zajmuje się tkaniną, malarstwem, rysunkiem.
Swoje prace prezentowała we Francji. Od roku 2002 bierze udział w licznych wystawach m.in. w Łodzi, Warszawie, Lublinie.

Aneta Pliszka
Urodzona w Białej Podlaskiej. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Uzyskała dyplom w Pracowni Druku Wypukłego prof. Maksymiliana Snocha oraz aneks z fotografii w pracowni doc. Ireny Nawrot-Trzcińskiej w 2003 roku. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem i fotografią. Autorka kilku wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w kilkunastu wystawach zbiorowych ogólnopolskich oraz kilku międzynarodowych. Od 2008 r. instruktor w Pracowni Multimedialnej w Międzyrzecu Podlaskim.

Anna Waszczuk
Ukończyła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego w UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Hermana w 1982 roku. Od 1989 roku pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS. Przewód kwalifikacyjny pierwszego stopnia z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w roku 1997, a w 2009 roku przewód habilitacyjny na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku. Zajmuje się malarstwem, sztuką papieru i landartem.
Autorka ponad 20 wystaw indywidualnych i uczestniczka ponad 70 wystaw zbiorowych.

Maria Polakowska-Prokopiak
Urodzona w Lublinie. Studia w PWSSP we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Prof. Z. Karpińskiego w 1984 roku. Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1984 r. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2000 r. Pracownik naukowy UMCS w Lublinie. W latach 2002-2004 prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autorka ponad 20 wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych.

Narcyz Piórecki
Urodził się w Przemyślu w 1959 r. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni prof. Jana Szancenbacha; dyplom uzyskał w 1986 r. W latach 1984-88 studiował w Pracowni Tkaniny Artystycznej krakowskiej ASP u prof. Lilii Kulki i prof. Ryszarda Kwietnia. Pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, sztuką włókna. Jest autorem 18 wystaw indywidualnych, brał też udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Organizuje imprezy kulturalne m.in. Międzynarodowy Plener Artystyczny Wiklina w Arboretum, Festiwal Ogrodowy w Arboretum Bolestraszyce. Prowadzi Galerię Sztuki u Piotra. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.

Aleksandra Zuba-Benn
Studia w Państwowe Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. W 1986 dyplom z Wychowania Pastycznego oraz równorzędny dyplom z Gobelinu w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz.
W 2010 przewód artystyczny I stopnia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Przynależność do ZPAP i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego Wiklina.
Autorka 30 wystaw indywidualnych, uczestniczka 120 wystaw zbiorowych. Zajmuje się malarstwem i tkaniną unikatową.

Katarzyna Krzykawska
Studiowała w Instytucie Sztuki AP, Universidad Politecnica de Valencia w Hiszpanii i na krakowskiej ASP, gdzie w 2008 roku uzyskała tytuł doktora. Obecnie pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Zajmuje się rzeźbą i instalacją. Jest autorką realizacji przestrzennych i akcji artystycznych w przestrzeniach publicznych. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych (m. inn. BWA Rzeszów, BWA Ostrowiec Świętokrzyski, Galeria XX1 w Warszawie, Galeria Aller Wird Schoen w Hamburgu) i wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (m. inn. Niemcy, Hiszpania, Litwa, Korea Południowa, Tajwan, Meksyk).

Aleksandra Herisz
Uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Edukacji Artystycznej PWSSP w Poznaniu w 1996 roku pod kierunkiem dr Grzegorza Dziamskiego, aneks z malarstwa pod kierunkiem ad. Andrzeja Leśnika. Dyplom z wyróżnieniem na studiach podyplomowych w 2005 roku w pracowniach: szkła prof. Kazimierza Pawlaka i witrażu ad. Ryszarda Więckowskiego na ASP we Wrocławiu. 2006 – stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nagrody i wyróżnienia: 1997 – Indywidualna Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w ramach programu „Talenty”; 1998 – „MUZA’98” – Nagroda Prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury; 1998 – wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Poplenerowej Sztuki Włókna Warsztat Twórczy – Kowary; 2004 – Nagroda Prezesa ZPAP na Festiwalu Tkaniny w Krakowie za prace „Niedotykalni”; 2006 – Nagroda Specjalna za prace „Wrzeciona czasu” Fundacji AKAPI na IV Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”, 2012 – statuetka stowarzyszenia Ligii Kobiet Nieobojętnych – Bytomianka Roku 2011.
Zajmuje się tkaniną i wikliną unikatową, rysunkiem, witrażem oraz projektami i działaniami edukacyjnymi z zakresu sztuki. Współzałożyciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego Wiklina oraz Akademii Łucznica, założyciel Wolnego Stowarzyszenia Zielonych Artystów. Jest twórcą Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „SILEZIANY”.
Zorganizowała 12 wystaw indywidualnych oraz prezentowała swoje prace na ponad 100 wystawach i imprezach artystycznych w kraju i poza granicami.

Stanisław Dziubak
Absolwent PLSP Nałęczów, dyplom z plecionkarstwa w 1975r. Od 1975 r. projektant w Sp-ni Wikliniarskiej „Jedność” w Rudniku nad Sanem. Od 1983r. Instruktor plastyki w Tarnobrzeskim Domu Kultury, gdzie jest kierownikiem Działu Wydawnictw, Promocji i Informacji.
Od 2000r. Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina”, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Propagator wikliny w sztuce, wykładowca Narodowego centrum Kultury, a następnie Stowarzyszenia „Łucznica”.
Organizator ponad 40 plenerów artystycznych krajowych i międzynarodowych.
Uczestnik i współorganizator seminariów naukowych NATURA-KULTURA w Arboretum w Bolestraszycach. Autor 22 wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych.

Stanisława Zacharko-Łagowska
Historyk sztuki, krytyk sztuki, artysta fotografik, dyrektor BWA w Kielcach. Ur. 1958 r. w Przemyślu. Studia w Uniwersytecie Jagiellońskim: historia sztuki i podyplomowe „zarządzanie kulturą”.
Zajmuje się krytyką artystyczną, uprawia działalność artystyczną w dziedzinie fotografii, malarstwa, wikliny artystycznej. Należy do Stowarzyszenia Artystów „Wiklina”, Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Związku Działkowców Polskich. Mieszka i pracuje w Kielcach.

designed by know-line.pl