Miasto uruchomiło wyszukiwarkę odpadów, która ułatwi ich prawidłową segregację. Narzędzie podpowie mieszkańcom Lublina, do którego pojemnika powinny trafiać poszczególne odpady.
– Każdy z nas może mieć wątpliwości do jakiego pojemnika wyrzucić zużytą czy zniszczoną rzecz, np. stłuczoną szklankę lub filiżankę. Dlatego, aby ułatwić mieszkańcom Lublina prawidłową segregację odpadów, na stronie internetowej Miasta Lublin uruchomiono wyszukiwarkę, która podpowie, jak należy poprawnie je segregować. Przy użyciu komputera lub telefonu będzie można sprawdzić do jakiego pojemnika wyrzucić dany odpad. Mamy nadzieję, że narzędzie przyczyni się do poprawy jakości selektywnej zbiórki w mieście – mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Wyszukiwarka odpadów dostępna jest na stronie srodowisko.lublin.eu. Aby sprawdzić do jakiego pojemnika powinien trafić dany odpad, należy wpisać jego nazwę lub samodzielnie odszukać w bazie. Narzędzie wskaże kolor pojemnika lub worka, do którego należy go wyrzucić, a w przypadku odpadów wielkogabarytowych poinformuje, gdzie je dostarczyć. Wyszukiwarka to baza ponad 2,4 tys. odpadów, opracowana specjalnie na potrzeby mieszkańców Lublina, zarówno osób mieszkających w domach prywatnych, jak i w budownictwie wielorodzinnym. Jeśli mieszkaniec nie znajdzie w bazie odpadu, co do którego ma wątpliwości, będzie mógł zgłosić potrzebę dodania go do wyszukiwarki. Zgłoszenia przyjmowane są na adres: wyszukiwarka.odpady@lublin.eu. Lista odpadów będzie na bieżąco aktualizowana.
Nowe narzędzie to uzupełnienie akcji informacyjno-edukacyjnej „Tak segreguję!”, którą Miasto rozpoczęło w 2020 r. Ma ona na celu przybliżenie mieszkańcom tematu recyklingu odpadów i ich prawidłowej segregacji. W ramach akcji opracowano materiały edukacyjne dotyczące tej tematyki, które można znaleźć na stronie srodowisko.lublin.eu, a na wiatach śmietnikowych w mieście pojawiły się tabliczki informacyjne, pokazujące jak prawidłowo segregować odpady. Z myślą o zagranicznych mieszkańcach Lublina opracowano także wersje obcojęzyczne plakatów: angielską, ukraińską, francuską i niemiecką.