XII edycja Nocy Biologów na UMCS

Data dodania: 11 styczeń 2023
XII edycja Nocy Biologów na UMCS

Ponad sto godzin zajęć z zakresu nauk biologicznych – w tym 22 laboratoria i pokazy, 7 wykładów, wystawa fotograficzna, 2 pokazy filmowe oraz gra terenowa – takie atrakcje w formie stacjonarnej czekają w tym roku na uczestników Nocy Biologów, która odbędzie się już w najbliższy piątek, 13 stycznia br. na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Tegoroczne hasło przewodnie to „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, XII edycja Nocy Biologów będzie miała charakter hybrydowy. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części – przedpołudniową sesję wykładów online oraz popołudniowe pokazy i laboratoria w formie stacjonarnej, wyłącznie dla zapisanych wcześniej uczestników.

W programie znajdziemy wiele różnorodnych tematów z zakresu nauk biologicznych, które z pewnością zainteresują najmłodszych, jak i nieco starszych miłośników przyrody. Nie zabraknie pokazów już sprawdzonych, znanych z wcześniejszych edycji, tj. „Elektryczne rośliny”, przedstawiające różne aspekty powstawania i wykorzystywania napięcia elektrycznego w organizmach roślinnych, „Opowieści z krypty”, prezentujące wybrane narządy anatomiczne człowieka oraz ciekawostki dotyczące ich budowy i funkcjonowania, a także warsztaty pn. „Bezkręgowce na wyciągnięcie ręki”, podczas których uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać preparat mikroskopowy z żywym organizmem, a nawet poobserwować i „pogłaskać” żywe owady tropikalne czy spotkać się „oko w oko” z jadowitymi pająkami i skorpionami.

Wśród nowych propozycji zajęć znajdziemy tematy dotyczące m.in fluorescencji i fosforescencji w przyrodzie, bioróżnorodności, żywienia, działania mózgu i narządów zmysłów, a nawet DNA i hodowli komórek roślinnych i zwierzęcych. Uczestnicy, biorąc udział w prostych doświadczeniach i eksperymentach, będą mogli wcielić się zarówno w rolę młodego laboranta, detektywa, producenta kosmetyków, poznać bliżej warsztat pracy biologa i biotechnologa oraz tajemnice tej wspaniałej, zaskakującej i wciąż rozwijającej się dziedziny wiedzy.

Zapisy na wykłady, warsztaty i laboratoria realizowane stacjonarnie rozpoczęły się 3 stycznia i jak co roku odbywają się za pośrednictwem strony www.nocbiologow.pl. Na zainteresowanych bezpośrednim udziałem w wydarzeniu czekają ostatnie wolne miejsca.

 

Szczegółowy program wydarzenia dostępny pod linkiem: http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=lublin oraz w załączonym pliku Program_NB_WBiB_2023

designed by know-line.pl