XVII Ogólnopolskei Spotkania Kowali Wojciechów 2018

Data dodania: 04 lipiec 2018

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie organizuje w dniach 6 – 8 lipca 2018 r.
XVII Ogólnopolskie Spotkania Kowali dofinansowane przez  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Kultura ludowa i tradycyjna". Współorganizatorem imprezy jest Urząd Gminy Wojciechów oraz Stowarzyszenie Kowali Polskich.

Impreza organizowana jest cyklicznie od 1984 r. Głównym jej celem jest ochrona
i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego. W czwartek i piątek ( 5 – 6 lipca) w ramach imprezy odbędzie się egzamin czeladniczy i mistrzowski w zawodzie kowala, do którego
w tym roku przystąpi trzech adeptów sztuki kowalskiej.

Podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali ponad 40 mistrzów z całej Polski i z Ukrainy, zmierzy się w konkursie kowalstwa artystycznego oraz w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich.
W tej rywalizacji oceniane będą dwie prace. Pierwsza to fragment balustrady wykonany we własnej kuźni i przekazany do oceny jury po przyjeździe do Wojciechowa i druga, kuta podczas konkursu w sobotę. Jej temat kowale poznają na spotkaniu organizacyjnym otwierającym imprezę.

 

Spotkania rozpocznie Sympozjum w ramach którego zostaną przeprowadzone wykłady na temat: "Starożytne techniki zdobienia metalu” oraz „Tradycyjne kowalstwo Cyganów w Karpatach”. W sobotę, oprócz kucia prac konkursowych, przewidziano również pokaz podkuwania koni, pokaz grawerowania metalu technikami tradycyjnymi oraz rzeźbienia japońską metodą „chokin” oraz prezentację zdobytych umiejętności przez uczestników tegorocznych Warsztatów Kowalskich, które w Wojciechowie trwają od 26 czerwca. Mistrzowie na stoiskach targowych będą promować
i sprzedawać swoje wyroby.

W niedzielę kowale również zaprezentują swoje umiejętności podczas pokazów kucia, jak również przeprowadzony zostanie Konkurs o Nagrodę Publiczności. Wieczorem ok. 19.30 odbędzie się bardzo widowiskowe Nocne Kucie. 

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej
oraz występy gwiazd estrady. Swoją ofertę przedstawią również firmy świadczące usługi komplementarne do kowalstwa artystycznego.

 

#2C

designed by net-line.pl