XX Ogólnopolskie Spotkania Wojciechów, 11 – 13 lipca 2014 r.

Data dodania: 09 lipiec 2014

[center]Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie organizuje w dniach 11 – 13 lipca 2014 r.
XV Ogólnopolskie Spotkania Kowali dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Dziedzictwo kulturowe – kultura ludowa". Współorganizatorem imprezy jest Urząd Gminy Wojciechów oraz Stowarzyszenie Kowali Polskich.
Głównym celem realizowanego zadania jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego

Podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali ponad 50 kowali z całej Polski, a także z Białorusi
i Ukrainy zmierzy się w konkursie kowalstwa artystycznego oraz w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Ważnym elementem Spotkań będzie Sympozjum nt. „Ochrona materialnego
i niematerialnego dziedzictwa kowalstwa ludowego poprzez popularyzację historii i tradycyjnych technik kowalskich” w ramach którego przeprowadzony zostanie wykład nt. ”Za nim wynaleziono dymarkę – zastosowanie żelaza meteorytowego w kowalstwie użytkowym” oraz pokaz kucia wyrobów użytkowych z żelaza meteorytowego i pokaz instruktażowy kucia siekiery i motyki trójzębnej.
W sobotę, 12 lipca, odbędzie się konkurs kowalstwa artystycznego na który kowale przygotowali okute zegary, natomiast drugą prace konkursową będą wykuwali na miejscu.
W tym dniu przewidziano również pokaz podkuwania koni oraz prezentację zdobytych umiejętności przez uczestników tegorocznych Warsztatów Kowalskich, które w Wojciechowie trwają od 1 lipca. Mistrzowie na stoiskach targowych będą promować i sprzedawać swoje wyroby.
W kolejnym dniu Spotkań oprócz pokazów kowalstwa odbędzie się pokaz wykonywania biżuterii metalowej techniką repusowania i raisingu.
Imprezie towarzyszyć będzie wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej
oraz występy gwiazd estrady. Swoją ofertę przedstawią również firmy świadczące usługi komplementarne do kowalstwa artystycznego.
[/center]

designed by net-line.pl