Za nami kolejna edycja akcji „Tu śpi jeż”

Data dodania: 29 listopad 2022
Za nami kolejna edycja akcji „Tu śpi jeż”

z okazji przypadającego w listopadzie Światowego Dnia Jeża, Miasto po raz kolejny zaprosiło lubelskie przedszkola do udziału w akcji „Tu śpi jeż”. W przedszkolnych ogródkach, z opadłych liści i suchych gałązek, najmłodsi mieszkańcy Lublina przygotowywali schronienia dla tych niewielkich zwierząt.

Jeże stanowią dla ludzi ogromne wsparcie w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Zbliżający się sezon zimowy jest dla nich wyzwaniem, muszą one znaleźć dogodne warunki do hibernacji. Dlatego po raz kolejny zaprosiliśmy lubelskie przedszkolaki do tworzenia bezpiecznych schronień dla tych ssaków. Chcemy już od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci, a także wszystkich mieszkańców Lublina na niebezpieczeństwa, na jakie w okresie jesienno-zimowym narażone są te pożyteczne zwierzęta – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin.

W tym roku w akcji uczestniczyło blisko 30 placówek. Dzieci pod okiem opiekunów grabiły liście w przedszkolnych ogrodach i usypywały z nich kopce. Przygotowane schronienia zostały zabezpieczone gałązkami oraz opatrzone tabliczkami informującymi o tym, że w kopcu śpi jeż. Postawione tabliczki mają zwracać uwagę przechodniów i być dla nich inspiracją do podejmowania podobnych działań. Dodatkowo przedszkolaki przysypywały suchą trawą i liśćmi domki dla jeży, które placówki otrzymały w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Lublin przyjazny zwierzętom”. Zabieg ten ma na celu zachęcanie tych drobnych zwierząt do zasiedlenia drewnianych schronień.

 

Do włączenia się w akcję Miasto zachęca nie tylko przedszkola. Każda osoba mająca ogródek lub działkę może pozostawić w kopczyku opadłe liście oraz gałęzie. Jest to dla jeży doskonałe miejsce na zimowy sen. Warto też zbudować domek hibernacyjny, który będzie bezpiecznym i ciepłym schronieniem dla tych zwierząt nie tylko w okresie zimy.

 

 

W tegorocznej akcji uczestniczyły Zespół Przedszkolny nr 1 oraz Przedszkola nr 3, 9, 13, 18, 22, 25, 28, 34, 35, 36, 37, 39, 40, 50, 52, 54, 56, 59, 63, 69, 70, 74, 75, 77, 79, 84.

designed by know-line.pl