Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę

Data dodania: 27 wrzesień 2023
Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę

W październiku i listopadzie częściej niż zwykle będzie można zobaczyć nad miastem drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne (BSP). To efekt realizacji projektu unijnego, realizowanego od 2022 roku. Wspólne zgłoszenie Miasta Lublin oraz Gminy Jastków zwyciężyło w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

–  Razem z naszym partnerem – Gminą Jastków realizujemy projekt, którego celem jest wdrożenie systemu koordynacji lotów dronów na szeroką skalę, dlatego w najbliższych tygodniach nad Lublinem nieco częściej niż zwykle będzie można zaobserwować te urządzenia. Operatorami bezzałogowców będą doświadczeni piloci, wykonujący loty na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Dzięki takim przelotom powstanie „mapa” terenu, która w przyszłości pomoże w bezpiecznym poruszaniu się dronów nad naszym miastem. Otrzymaliśmy szansę, by stać się prekursorem w bezpiecznym zarządzaniu przestrzenią powietrzną, co da nam kolejne możliwości rozwoju Lublina – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Loty dronów mają być realizowane w październiku i listopadzie. Wszystkie loty będą zgłaszane w aplikacji Droneradar. Podczas przelotów specjaliści zmierzą sygnały wysyłane przez bezzałogowce, by lepiej określić ich położenie w przestrzeni oraz wskażą obiekty przekraczające wysokość 25 m, np. budynki, maszty, słupy i drzewa. Wykonawca realizujący obloty zgłosił do lotu 6 bezzałogowców, ale najczęściej takie loty będą wykonywane przez 4 urządzenia jednocześnie. Loty będą realizowane w siatce linii 100 m, a jeden lot w kwadracie o boku 1 km. Przyszłościowo na części obszaru takie loty będą wykonywane w siatce 20 m. Dodatkowo odbędą się loty pomiarowe przy przeszkodach lotniczych wyższych niż 25 m, np. masztach telekomunikacyjnych. Do oblotów obszarowych zgłoszono bezzałogowce typu Mavic i Phantom 4 pro RTK, czyli drony o wymiarze granicznym mniejszym niż 1 m.

Obszar objęty projektem to łącznie 120 km2 terenu obejmującego północno-zachodnią część Miasta Lublin oraz niemal całą powierzchnię Gminy Jastków. W Lublinie jest to część północna dzielnicy Szerokie oraz prawie cały teren Sławinka oraz Sławina. Zgodnie z załączoną mapką, przez pierwsze 25 dni loty będą wykonywane na obszarze podstawowym, natomiast przez kolejne w obszarze rozszerzonym. Teren ten zostanie wyposażony w przyszłości w urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych, co pozwoli na pozyskanie różnego rodzaju danych wspierających proces bezpieczeństwa lotów. Dzięki temu, obie gminy będą miały realny wpływ na kształtowanie ruchu dronów na ich terenie, a ich użytkownicy otrzymają kompleksowy system do planowania lotów wraz z narzędziami do oceny ryzyka, jak i ograniczeń w przestrzeni względem innych bezzałogowych statków powietrznych.

Konkurs „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę” organizowany był przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Infrastruktury. Powstanie koncepcji lotów zaplanowano na lata 2022-2028. Zadanie realizowane jest z projektu „Usługi cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Więcej na temat projektu na stronie Lublin.eu.

designed by know-line.pl