Zabawy typograficzne Jarosława Koziary

Data dodania: 09 luty 2011

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Galeria 31, ul. Braci Wieniawskich 5

zaprasza

17 lutego 2011, o godzinie 17.00

na uroczyste otwarcie wystawy Jarosława Koziary
"Zabawy Typograficzne"

Godz. 14.00 warsztaty plastyczne, które poprowadzi Jarosław Koziara.
Godz. 17.00 – wernisaż

#2c

Ekspozycja będzie czynna do 10 marca w godzinach otwarcia Biblioteki.

#1l Jarosław Koziara urodził się w styczniu 1967 roku w Jędrzejowie. Jest absolwentem Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, w roku 1987 rozpoczął studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, a w 1990 zdał egzaminy i dostał się na Wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył dyplomem w Pracowni Plakatu Maciej Urbańca.

Mieszka w Lublinie z żoną Ewą, dwójką dzieci Wiktorią i Franciszkiem oraz psem Fugą.

Istotą twórczości Koziary jest działanie w przestrzeni publicznej, co łączy się z dużym formatem przedsięwzięć i wyrazistą kolorystyką. Od  początku nie wybiera żadnego konkretnego kierunku ani medium, gdyż jak twierdzi, "w sztuce nie należy się ograniczać". Tworzy happeningi, performance, instalacje, landarty, maluje obrazy, rysuje, fotografuje, projektuje okładki płyt i książek, plakaty, logotypy, scenografie teatralne, kostiumy, pisze felietony – swobodnie porusza się po wielu obszarach sztuki, w każdym jest kreatywny i wyraźny. Ma swój rozpoznawalny styl, a mimo to często zaskakuje zmianami formalnymi. Wspólną cechą jego projektów jest prowokacyjność tak w formie wizualnej jak i w treści, czego dobrym przykładem jest seria plakatów gombrowiczowskich.

Zaprojektował także bardzo mocne w wyrazie plakaty do trzech edycji festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Stworzył gigantyczną realizację dla jednej z największych scen w Europie – dla Teatru Wielkiego w Warszawie z okazji dorocznego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pracował również przy spektaklach lubelskiego Teatru Lalki i Aktora im. H. Ch. Andersena. Zajmuje się wystrojem wnętrz, zaprojektował wygląd warszawskiej Stodoły, krakowskiej Baraki czy niestety już niezachowane wnętrze lubelskiego klubu Graffiti. Pierwszym ważnym projektem, z którym wyszedł w przestrzeń publiczną był zatytułowany

"Guernica po polsku" pastisz "Guerniki" Picassa, namalowany w 1989 roku w formie graffiti (pierwsze graffiti w Lublinie) na płocie obok KULu.

designed by know-line.pl