Zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach.

Data dodania: 27 grudzień 2011

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy wielu z nas będzie chciało je spędzić z najbliższą rodziną. To z kolei wiąże się z pokonaniem niekiedy wielu kilometrów, żeby do niej dojechać. Dlatego każdy z nas siadając za kierownicę powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i osób, które wiezie. Policjanci apelują o spokojną i przemyślaną jazdę – aby te święta były dla nas radosnym czasem i nie skończyły się tragedią.

Wielu z nas ruszy w podróż do swojej rodziny, aby święta Bożego Narodzenia spędzić z najbliższymi. Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie, żeby przy stole wigilijnym usiąść razem. Policjanci apelują o spokojną i przemyślaną jazdę. Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:
Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bowiem te mają większą przyczepność kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Przed jazdą trzeba sprawdzić poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrym pomysłem jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.
Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Należy podkreślić, że dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.
Pokonując długie dystanse postarajmy się robić postoje, aby wyjść z auta, rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza, czy po prostu napić się kawy – długa jazda w jednej pozycji jest męcząca, dlatego lepiej ją pokonać robiąc przerwy.
Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.
Poruszając się poboczem dobrze jest mieć przy sobie odblask – może to być kamizelka, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka. Jeśli zadbamy o naszą widoczność na drodze inni użytkownicy będą nas mogli dostrzec z dużo większej odległości, a to da im możliwość wcześniejszego i bezpieczniejszego ominięcia pieszego.
Musimy pamiętać, że w grudniu opady śniegu mogą kierowców zaskoczyć w każdej chwili, dlatego apelujemy do wszystkich o spokojną, wyważoną i rozsądną jazdę. Najlepiej trzymać się zasady, że trochę wolniej znaczy o wiele bezpieczniej. Lepiej spóźnić się trochę na spotkanie z rodziną niż w ogóle na nie nie dojechać.
Dla policjantów w Boże Narodzenie to okres zwiększonej pracy. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą obecni na trasach, przy drogach wyjazdowych i wjazdowych do miast – będą sprawdzać prędkość z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów. Po drogach będą jeździć radiowozy oznakowane, jak i te nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących, ale pamiętajmy , że ono w głównej mierze zależy od nas samych. A zatem apelujemy do państwa o rozsądek na drodze, aby te święta minęły wam w spokoju z rodziną, a nie z drogową tragedią.

KGP/R.L.R

designed by know-line.pl