Zastanawiasz się jak urozmaicić weekend? Chcesz spędzić czas wolny nieco inaczej niż do tej pory, a jednocześnie niedaleko domu? Wycieczka do Zamościa może okazać się dobrym pomysłem.
Powstałe w XVI w. szlacheckie miasto, założone przez hetmana Jana Zamoyskiego, do dziś określane jest mianem „perły renesansu” lub „Padwą północy”. To właśnie tu historia zostawiła po sobie widoczny ślad. Nie bez przyczyny Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i do dziś jest chętnie odwiedzanym przez turystów regionem.
W Zamościu, jednym z niewielu polskich miast, zachował się oryginalny układ urbanistyczny. Ulice są do siebie prostopadłe i tworzą swoistą szachownicę. Uwagę przykuwa także renesansowy ratusz i kamienice znajdujące się na Starym Mieście. Zgodnie z architekturą renesansową budowle są kolorowe, przyozdobione attykami, płaskorzeźbami i arkadami. To wszystko tworzy atmosferę, jakiej trudno doświadczyć w zgiełku dużego miasta.
Oprócz słynnego ratusza i rynku, budowlą godną odwiedzenia jest Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Zaprojektował ją włoski architekt Bernardo Morando, jednak na przestrzeni lat świątynia była niejednokrotnie przebudowywana. Swój obecny kształt uzyskała dopiero pod koniec XX w. Interesujący jest natomiast wystrój jej wnętrza – pokrywa się on z założeniami tzw. „renesansu lubelskiego”, jednak pewne elementy przywodzą na myśl architekturę innych epok. Ołtarz pochodzi z II poł. XVIII w., czyli schyłkowej fazy baroku. Z kolei, tabernakulum pokrywa się z oświeceniowym rokoko. Wnętrze jest niezwykle przestronne – sklepienia kolebkowe osiągają wysokość nawet 2o metrów, a przy 4 nawach bocznych umieszczonych jest 9 kaplic. To także tutaj pochowany jest założyciel Zamościa i jego rodzina.
Nieopodal katedry znajduje się pomnik Jana Zamoyskiego na koniu, który powstał na 400. rocznicę jego śmierci. Ma on ponad 10 metrów wysokości, a postać przedstawiona jest w dynamicznej pozie, zwróconej w stronę miasta.
Dla wielbicieli sztuki wojennej i militariów obowiązkowym punktem zwiedzania jest Muzeum Arsenał. Jest to jedyne muzeum w Polsce, zawierające ekspozycję broni i artefaktów pochodzących od XVI w. Do XX w. włącznie. Muzeum czynne jest codziennie, za wyjątkiem poniedziałków, od 9:00 do 16:00. Cena biletu zależy od ilości oglądanych obiektów, średnio wynosi ona od 10 do 25 zł. Ponadto honorowane są Karty Dużej Rodziny. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość wykupienia biletu zbiorowego, a uczniom przysługują ulgi.
Niesłabnącą popularnością cieszy się również zamojski ogród zoologiczny. To doskonały wybór dla rodzin z dziećmi. Zoo nie jest duże, natomiast zawiera gatunki dzikich i rzadkich do zobaczenia zwierząt, takich jak lwy, tygrysy, czy niedźwiedzi. W razie chęci na krótki odpoczynek od zwiedzania, jest możliwość zajścia do kawiarni lub restauracji. Wstęp dla dzieci do lat 3 jest bezpłatny. Z ulg mogą skorzystać także uczniowie i studenci do 26 roku życia. Natomiast bilet normalny kosztuje 20 zł.
Zamość to także miejsce, które nastawione jest na turystów, także pod względem kulinarnym. Starówka oferuje szeroki wybór restauracji oraz kawiarni, gdzie można odpocząć po całym dniu. Niestety Zamość jest często niedoceniany przez niedalekich mieszkańców, a przecież jego uroki przyciągają nie tylko Polaków, ale też turystów z całego świata.
Natalia Listos