Codziennie na polskich drogach ginie kilkanaście osób, kilkadziesiąt zostaje rannych. Aby zmienić tak zatrważające statystyki potrzebne są działania prewencyjne. Dlatego też zamojska komenda włączyła się do programu „Bezpiecznie – Chce się żyć”, którego inicjatorem jest Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wczoraj w Zamościu odbyło się seminarium, którego celem jest propagowanie zagadnień bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Nikt z nas nie dopuszcza do siebie myśli o tym, że mógłby stać się ofiarą wypadku drogowego. A jednak codziennie na naszych drogach ktoś ginie i zostaje ranny. Za większość zdarzeń drogowych winę ponosi człowiek – jego brawura, lekkomyślność, brak wyobraźni, a także prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dlatego też, tak ważna jest profilaktyka i edukacja wszystkich uczestników ruchu drogowego bez względu na wiek.
Wczoraj w sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury odbyło się seminarium pod nazwą „Bezpiecznie – chce się żyć”. Celem tego spotkania, zainicjowanego przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego była popularyzacja bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali zamojscy policjanci.
Na początek zgromadzonym widzom zaprezentowano krótki film zatytułowany „Bez powrotu”, traktujący o dramatycznych skutkach wypadków drogowych. Jego autorem jest śląska policja. Film ukazuje zagrożenia jakie stwarza pośpiech i lekceważenie przepisów ruchu drogowego co w konsekwencji prowadzi do tragicznej śmierci głównego bohatera – w tym przypadku pieszego. Materiał miał wzbudzać emocje, zmusić do refleksji i zastanowienia. Odtwórca głównej roli w ostatnim kadrze filmu pozostawia widzów z myślą – „To była chwila. Ostatnia chwila w moim życiu” i apeluje "Nie bądź następny. Nie warto zostawiać swego życia na drodze".
W dalszej części spotkania Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego zamojskiej komendy asp. szt. Jan Zubilewicz omówił stan bezpieczeństwa na drogach powiatu zamojskiego. Zaprezentowane zostały statystyki, główne przyczyny zdarzeń drogowych oraz udział nietrzeźwych kierujących w tego rodzaju zdarzeniach. Pouczającym doświadczeniem był także quizowy konkurs dla publiczności. Wszyscy widzowie mogli sprawdzić się z wiedzy o znakach drogowych i zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy. Uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali drobnymi upominkami.
Edukacja licznie zgromadzonej publiczności zakończyła się programem rozrywkowy zaprezentowanym przez Kabaret pod Wyrwigroszem.
J.K.