Zamość: Pijany złodziej w rękach policjantów

Data dodania: 29 lipiec 2011

Zamojscy policjanci zatrzymali 23-latka, który z klatki schodowej bloku ukradł rower. Mężczyzna zatrzymany został przez patrol Policji, kiedy skradzionym rowerem jechał osiedlową ulicą. Przy okazji okazało się, że młodzieniec był nietrzeźwy. W organizmie miał 2 promile alkoholu. Teraz mieszkańca Hetmańskiego Grodu czeka odpowiedzialność przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym za kradzież i kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj tuż przed godziną 22.00 dyżurny zamojskiej komendy otrzymał zgłoszenie o kradzieży dwóch rowerów z klatki schodowej bloku. Pokrzywdzeni 17 i 18 letni Zamościanie poinformowali, że zostawili swoje jednoślady warte 1,4 i 1,5 tys. złotych na klatce schodowej bloku przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Kiedy po 10 minutach wyszli z mieszkania rowerów już nie było. O kradzieży natychmiast powiadomili Policję.

Dyżurny policjantów komunikat o skradzionych rowerach przekazał wszystkim patrolom pełniącym tej nocy służbę. Po godzinie 2.00 na ul. Wyszyńskiego mundurowi zauważyli młodzieńca poruszającego się jednośladem podobnym do opisywanego w komunikacie. Rowerzysta został zatrzymany. Był nim 23-letni mieszkaniec Zamościa. Jak się okazało młodzieniec był nietrzeźwy. W organizmie miał 2 promile alkoholu. Mieszkaniec Hetmańskiego Grodu wyznał policjantom, że rower którym się poruszał, kilka godzin wcześniej ukradł. 23-latek trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu zostanie przesłuchany.

W dalszym ciągu policjanci poszukują drugiego ze skradzionych rowerów. Zgodnie z kodeksem karnym za kradzież i kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Sezon rowerowy w pełni. Jak pokazują policyjne statystyki w tym czasie oprócz cyklistów uaktywniają się również złodzieje rowerów. Policjanci przypominają, jak zabezpieczyć jednoślad przed kradzieżą oraz przestrzegają przed kupnem kradzionego roweru. Pamiętajmy, że kradzieże jednośladów są bardzo często wynikiem nieuwagi samych okradzionych, którzy nie zwracając należytej uwagi na swoją własność, stwarzają tym samym okazję dla złodzieja.

Dobrze jest pamiętać o kilku zasadach, które mogą uchronić nas przed kradzieżą roweru:

1. nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem, bankiem itp. – wykorzystuj do tego celu dostępne środki technicznego zabezpieczenia mienia
2. jeżeli rower musisz zostawić w piwnicy dopilnuj, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczul sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic
3. zachowaj kartę gwarancyjną roweru a jeśli już jej nie masz to spisz numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży
4. oznakuj swój rower – Komenda Miejska Policji w Zamościu prowadzi nieodpłatnie znakowanie rowerów. Osoby chętne proszone są o telefoniczne uzgodnienie terminu znakowania – nr tel. 084 677 13 22 . W celu oznakowania jednośladu należy przyprowadzić rower do budynku zamojskiej komendy. Należy pamiętać by zabrać ze sobą dokument tożsamości i najlepiej kartę gwarancyjną roweru.
5. ubezpiecz rower przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej – niektóre z nich stosują zniżki w przypadku gdy rower jest już oznakowany przez Policję

JK/AA

designed by know-line.pl