Zamość: Poszukiwani sprawcy kradzieży kabli sejsmicznych

Data dodania: 18 listopad 2011

Na początku tygodnia z pól uprawnych w Lipsku Kosobudach skradziono blisko 200 metrów kabla badawczego, używanego do poszukiwań złóż gazu łupkowego. Wartość skradzionego kabla oszacowano na kwotę 8,5 tys. złotych. Podobna kradzież miała miejsce w ubiegłym tygodniu w miejscowości Bagno. Tam łupem złodziei padło ponad 400 metrów kabla sejsmicznego. Straty sięgnęły 16,5 tys. zł. Policjanci poszukują sprawców kradzieży i apelują do mieszkańców o pomoc w ich ustaleniu.

Od dłuższego już czasu na terenie Zamojszczyzny trwają poszukiwania złóż gazu łupkowego. W tym celu toruńska firma zajmująca się takimi poszukiwaniami prowadzi badania geologiczne skorupy ziemskiej. Podczas pomiarów sejsmicznych na ziemi rozkładane są specjalistyczne kable pomiarowe wraz z czujnikami. W Lipsku Kosobudach na początku tego tygodnia złodzieje skradli blisko 200 metrów takiego kabla. Podobna kradzież miała miejsce w ubiegłym tygodniu w miejscowości Bagno. Tam łupem złodzieja padło ponad 400 metrów kabla sejsmicznego i trzy wiązki sejsmiczne wraz z geofonami o długości blisko 250 metrów. Dla firmy zajmującej się poszukiwaniami gazu łupkowego to strata kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla złodziei łup jest praktycznie bezwartościowy. Kabel ten ze względu na specjalistyczną budowę – wewnątrz znajduje się przewód miedziany o przekroju niewiele większym niż ludzki włos – służy jedynie do pomiarów geologicznych. Jest bezużyteczny w gospodarstwie domowym. Nie ma on żadnej wartości na złomie.

Policjanci poszukują sprawców kradzieży i apelują do mieszkańców o przekazywanie wszelkich informacji mogących przyczynić się do ustalenia złodziei. Wszystkie osoby które posiadają jakiekolwiek informacje dotyczące miejsca przechowywania skradzionego kabla jak również sprawców tego przestępstwa proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym zamojskiej jednostki policji tel. 84 677-14-22. Informacje można również przekazywać bezpośrednio dyżurnemu zamojskiej komendy pod nr tel. 84 677-14-17 lub 997 i 112 jak również pocztą elektroniczną na adres policja.zamosc@kwp.lublin.pl. Zapewniamy anonimowość.

Przypominamy jednocześnie, że każdy kto kradnie cudze mienie naraża się na odpowiedzialność karną. Zgodnie z kodeksem karnym czyn taki zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

designed by know-line.pl