Zapisy na warsztaty Tu Europeana

Data dodania: 23 wrzesień 2016

W październiku Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na bezpłatne warsztaty skierowane do edukatorów, nauczycieli oraz twórców cyfrowych materiałów edukacyjnych (Lublin) oraz przedstawicieli instytucji udostępniających on-line własne zbiory dziedzictwa kulturowego (Poznań), których punktem wyjścia będą zasoby Europeany, największej europejskiej platformy cyfrowej. Właśnie ruszyły zapisy!   

 

#1C

 

Rejestracja na warsztaty: www.tueuropeana.pl 

 

Wystartował właśnie międzynarodowy projekt Tu Europeana, którego celem jest zwiększenie widoczności i przedstawienie potencjału największej europejskiej platformy cyfrowej Europeana – jej bogatej kolekcji zbiorów (ponad 50 milionów zdigitalizowanych dzieł sztuki, książek, filmów czy obiektów!), ale także funkcjonalności i sposobów ponownego wykorzystania archiwów. Europeana oferuje pod jednym adresem internetowym (www.europeana.eu) dostęp do ogromnej liczby polskich obiektów, udostępnionych w rozbudowanym, europejskim kontekście. Projekt koncentruje się na trzech głównych obszarach: edukacji, przemysłach kreatywnych i instytucjach udostępniających cyfrowe kolekcje archiwalne. 

W jego ramach w Polsce odbędą się dwa bezpłatne warsztaty: dla środowiska edukacyjnego oraz dla przedstawiciele instytucji i organizacji udostępniających własne zbiory. Właśnie ruszyła rejestracja! 

Polscy przedstawiciele środowisk kreatywnych będą mogli wziąć udział w międzynarodowym konkursie na pomysł na biznes, produkt cyfrowy lub usługi związane z modą i wykorzystujące w kreatywny sposób otwarte zasoby Europeany.   

 

Więcej o projekcie na: www.tueuropeana.pl 

Europeana dla edukacji, 21-22.10.2016, Lublin
Wszyscy zainteresowani edukacją medialną: edukatorzy, nauczyciele oraz twórcy cyfrowych materiałów edukacyjnych mogą wziąć udział w bezpłatnych, dwudniowych (21-22 października) warsztatach poświęconych cyfrowym zasobom Europeany oraz sposobom ich ponownego wykorzystania do celów edukacyjnych. W ramach warsztatów wykorzystywany będzie szereg narzędzi służących do cyfrowego i analogowego remiksowania materiałów.

Prowadzący przygotowali cztery ścieżki dla uczestników warsztatów:

  • cyfrowego opowiadania historii, w której uczestnicy będą wspólnie pracować nad tym, jak przy wykorzystaniu zdigitalizowanych zasobów tworzyć materiały przydatne w szkole i edukacji pozaszkolnej;
  • fotografii, które obejmować będą przede wszystkim wykorzystanie edukacyjne materiałów ikonograficznych;
  • dziedzictwa miejscowości z których pochodzą w trakcie których skupią się na sposobach cyfrowego przedstawiania miejsca, lub
  • formy interaktywnego spaceru współprowadzonej przez pracowników ŻIH – na podstawie ich doświadczeń uczestnicy rozwiną umiejętności twórczej interpretacji zbiorów za pomocą ogólnie dostępnych, bezpłatnych narzędzi.

 

Każda osoba uczestnicząca w warsztacie weźmie udział w przygotowywaniu scenariuszy zajęć lub tworzeniu prototypów cyfrowych pomocy edukacyjnych.  Ważnym elementem spotkania będzie wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczestnikami. 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają koszt noclegu uczestników w Lublinie oraz podstawowe wyżywienie. 

Partnerzy warsztatów: Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN", Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Żydowski Instytut Historyczny

Platforma Europeana (www.europeana.eu) jest największą europejską kolekcją obiektów cyfrowych ze świata sztuki, kultury i nauki. Europeana umożliwia dostęp do materiałów, zarówno z najsłynniejszych, jak i tych mniej znanych bibliotek, muzeów, galerii i archiwów Europy – przeszło pięćdziesiąt milionów zdigitalizowanych książek, dzieł sztuki i filmów. 

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury, która już od dekady zajmuje się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej. 

designed by know-line.pl